Zolitūdes traģēdija: izmaiņas būvniecības sektorā norit gausi

Komentāri

Trīs gadu laikā pēc Zolitūdes traģēdijas, būvniecības nozari skārušas būtiskas pārmaiņas – ir mainīti likumi, pastiprināta uzraudzība būvobjektos, un tiek apsekotas jau ekspluatācijā esošās sabiedriskās būves. Tomēr – vai varam justies droši, ka līdzīgas traģēdijas neatkārtosies? Kas būvniecības sektorā mainījies un,vai pievērstā uzmanība tiešām ir nozari sakārtojusi?

Trīs gadi ir pietiekoši ilgs laiks lai ne tikai izvērtētu situāciju un apzinātu kļūdas, bet arī lai šīs kļūdas labotu. Pēc traģēdijas par kļūdu tika atzīta Valda Dombrovska valdības īstenotā Valsts būvinspekcijas likvidēšana. Tagad tās vietā tapis Būvniecības valsts kontroles birojs, tomēr eksperti atzīst, ka būvniecības kvalitāte joprojām pieklibo.

Tā vietā lai pieņemtu būvniecības kvalitātes standartus, nozare ir iebraukusi otrā grāvī un kļuvusi birokrātiski sarežģīta, skaidro būvinženieri.

Kā piemērs tiek minētas pašvaldību izvirzītās prasības par vizuāliem noformējumiem, izkārtnēm vai projektu dokumentāciju, kas nekādā veidā neveicina būves drošību. Tiesa gan, zināmu kārtību būvniecības nozarē, tas ievieš.

Bijušais Satversmes tiesas priekšsēdētājs Aivars Endziņš šorīt LNT raidījumā 900 sekundes atzina, ka daudzi pieņemtie likumi būvniecības nozarē nedarbojas, jo tie nav pārdomāti un pienācīgi izanalizēti.

Gan būvnieki, gan nozares uzraugi ir vienisprātis, ka šo trīs gadu laikā ir mainījusies attieksme gan pret būvniecības, gan tās uzraudzības procesu, tomēr lai nozari sakārtotu, darāmā vēl ir daudz.

Lasi vēl