Zolitūdes traģēdija: cik tālu tikusi tiesa un kādos apstākļos tā notiek

Komentāri

Zolitūdes traģēdijas trešās gadadienas priekšvakarā ir grūti prognozēt laiku, kādā parādīsies pirmie tiesas spriedumi. Kopumā procesa dalībnieki atzīst, ka lietas izskatīšana rit raiti.

Pirmā tiesas sēde Zolitūdes lietā notika teju divus gadus pēc traģēdijas. Ķīpsalā, Izstāžu hallē. Vērienīgākā prāva Latvijas vēsturē un sabiedrības interese paģērēja tādus zāles izmērus, kurus standarta tiesu nami piedāvāt nespēja.

Ņemot vērā, ka pirmajā sēdē uzņēmums Maxima Latvija paziņoja par izmaiņām aizstāvju sastāvā, nākamā sēde tika nozīmēta tikai dažus mēnešus vēlāk. Un jau tad bija skaidrs, ka klātesošo skaits, galvenokārt, bojāgājušo un cietušo radinieki, būs krietni mazāks.

Šobrīd sēdes notiek Rīgas pilsētas Zemgales priekšpilsētas tiesā, kur tiek uzklausīti liecinieki.

Uzklausīšana tika sākta jau aprīlī. Šodien liecības sniedza bijusī Maxima Latvija personālvadības pārstāve. No viņas teiktā izriet, ka visā uzņēmumā par darba drošību, arī evakuāciju, atbildēja viens cilvēks.

Sēdes ir slēgtas. Audio un video ieraksti atļauti vien pārtraukumos. Par darba drošību uzņēmumā atbildīgās Innas Šuvajevas aizstāve noliedza pieņēmumu, ka ar vienu darbinieku ir neiespējami kontrolēt, kā normas tiek ievērotas vairāk nekā 140 uzņēmuma veikalos.

Jeļena Kvjatkovska, Innas Šuvajevas advokāte:

Ne ar vienu darbinieku, ne trīs vai desmit noteikti nebūtu pietiekami, lai nodrošinātu darba aizsardzību tik lielā uzņēmumā. Bija sistēma, kas ir paredzēta arī likumdošanā. Katram ir sava loma, respektīvi, darba speciālists ir apmācīts atbilstoši likumam, izstrādā instrukcijas, un tālāk instruēšanas pienākums tiek deleģēts konkrētajām struktūrvienībām.

Ar medijiem par lietu līdz šim runā tikai aizstāvji un prokurori. Apsūdzētie klusē. Komentējot, kā traģēdijas gadadienas priekšvakarā raksturo tempu, ar kādu process virzās, abas puses atzina, ka mākslīgi tā vilcināta netiek.

Artūrs Zvejsalnieks, Ivara Sergeta advokāts:

Priekš šādas lietas ir ļoti laba dalībnieku disciplīna, dalībnieki ierodas, liecinieki. Priekš šāda procesa iet ļoti labi uz priekšu.

Kaspars Cakuls, prokurors:

Reizēm ir situācijas, kad izsauktas uz tiesu ir personas, bet tās dienas ietvaros pat nevaram paspēt, tā ir bijis vairākkārt.

Vienlaikus no aizstāvības jau iepriekš izskanējusi neapmierinātība, ka lieciniekiem nav bijusi iespēja iepazīties vairākiem dokumentiem. Tas, savukārt, vairākus lieciniekus var likt saukt atkārtoti.

Kad lietā varētu tikt pasludināts spriedums, šobrīd nav pat prognozējams. Šobrīd sēdes notiek pat trīs reizes nedēļā.

Lasi vēl