1 komentārs

Par bērnu zobu “glābējbusiņu” reģionos sauc mobilo zobārstniecības autobusu. Tajā tiek sniegti stomatologu un zobu higiēnistu pakalpojumi bērniem, kuriem šie speciālisti nav pieejami.

Megija ir viena no Jumpravas internātpamatskolas audzēkņiem, kurai, pateicoties mobilā zobārstniecības autobusam, bija iespēja apmeklēt zobu higiēnisti. Meitenei vizīte pie šāda speciālista bija pirmā viņas dzīvē.

Ekrānuzņēmumi

Zobu higiēniste Inese Vīksne no pašiem pirmsākumiem, tātad 10 gadus, braukā ar zobārstniecības autobusu un apkalpo skolas no Ogres, Lielvārdes un Ķeguma novadiem. Bērni no provinces, pie kuriem šis busiņš atbrauc, diezgan reti tiek gan pie zobārstiem, gan pie zobu higiēnistiem.

“Protams, ka ļoti reti kurš. Tagad jau ir labāk situācija, bet tomēr dominē, kad bērnam sāp zobs. Protams, pilsētās vecāki vairāk piedomā un uz profilakses pasākumiem ved, bet novadā tiešām esam tas “glābējbusiņš”,” stāsta mobilā zobārstniecības autobusa zobu higiēniste Inese Vīksne.

Kad zobārstniecības busiņš pirms desmit gadiem bija sācis savu darbību, bērniem vidēji bija četri pieci caurumi, tad šobrīd to skaits samazinājies līdz diviem trim. Tā, protams, ir laba tendence.

Zobārstniecības autobuss brauc uz tām mācību iestādēm, kur vismaz 15 kilometru attālumā nepieņem neviens stomatologs. Šajās izbraukumu reizēs ir pieejami gan zobārsti, gan zobu higiēnisti. Diemžēl valsts zobārstiem nevar apmaksāt visus bērnu stomatologu pakalpojumus, bet gan tikai 61%. Pārējā nauda zobārstiem jāgādā no saviem resursiem.

“39% ir vajadzīgi klāt. Ekonomiskā situācija valstī nav vienmērīga – vairāk ir attīstītas pilsētas, mazāk attīstīti novadi tīri finansiāli. Otrām kārtam – ļoti ceram uz normālu finansējumu veselības aprūpē, tāpēc zobārstiem pieejamība ir, bet jautājums ir par valsts apmaksāto pieejamību,” teic SPKC galvenais speciālists zobārstniecības aprūpes jautājumos Andis Paeglītis.

Bet laukos zobārstu pieejamība patiešām samazinās, stāsta Jumpravas internātpamatskolas direktore. Agrāk bērni varēja apmeklēt stomatologu tepat, Jumpravā, bet tagad jābrauc 20 kilometri.

“Agrāk bija Lielvārdē, Ogrē, sākotnēji Jumpravā, vecāki veda paši savus bērnus, bet tagad tiešām šis pakalpojums samazinājies. (“900 sekundes”: Ko jūs darāt lietas labā?) Sarunājam zobārstu Ķegumā,” saka Jumpravas internātpamatskolas direktore Benita Lisovska.

Pateicoties zobārstniecības autobusa izbraukumiem, ik gadu pie zobārsta un zobu higiēnista tiek vidēji 7500 bērnu.

 

TOP komentāri

  • Vīlusies
    0 0 0

    Vīlusies

    Piedodiet, bet man ir fobija no šādiem busiem, jo 90-tajos gados uz mūsu skolu arī tāds atbrauca un katram bērnam kaut ko laboja, kā rezultātā man iztrūkst tikai viens zobs manos 38 gados, jo to izrāva šādā busā it kā beiktu esam!!!!! Mēs bijām nabagie kolhoznieku bērni, taču noliecu galvu savu vecāku priekšā, jo tie regulāri mūs veda uz Stomatoloğijas inatitūtu Dzirciema ielā un mums bija veseli zobi, un pie nākamās vizītes pat tur pabrīnījās, jo izrauts tiešām bija vesels zobs:(

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl