Zināmi Rīgas arhitektūras balvas saņēmēji

Pievienot komentāru

Šonedēļ pasniegta balva Rīgas arhitektūrā. Šajā gadā galveno godalgu saņēma kultūras un izklaides centrs ”Hanzas perons”, taču arhitektūras nozares profesionāļu atzinību ieguvušas vēl 14 ēkas un citas būves.

Kādreizējās Rīgas preču stacijas noliktava ir šā gada galvenās balvas Rīgas arhitektūrā saņēmēja. Runa ir par jauno “Hanzas peronu”, kas būvēts, pēc iespējas saglabājot vēsturiskās detaļas.

“Ēka mums pašiem sākotnēji likās skaista, un saglabāšana bija viens no arhitektūras konkursa uzdevumiem,” saka “Hanzas perona” attīstītāju pārstāvis Edgars Miļūns.

Sadarbībā arhitekta Reiņa Liepiņa komandu tika izstrādāts projekts, kas paredzēja pēc iespējas saglabāt vēsturisko būvi.

“Faktiski ir saglabāta visa vēsturiskā ēka, ēkai apkārt ir uzbūvēts kā jauna kārta, apģērbs un caur šo risinājumu arī ir atrasts veids, kā nodrošināt visas nepieciešamās inženierkomunikācijas, elektrību, vēdināšanu utt. Bet saglabāta ir principā visa ēka. Sliedes bija, tad būvniecības laikā tās tika noņemtas, pēc tam tika uzliktas atpakaļ,” saka Miļūns.

Sliedes, metāla sijas, arī koka detaļas, tas viss tika atjaunots un saglabāts.

“Mums ir šeit ar ko lepoties, un tiešām šajā gadā šis objekts ir bijis vērā ņemams pienesums,” Rīgas pilsētas arhitekta biroja vadītājs un balvas pasniegšanas organizators Gvido Princis norāda, ka vēstures saglabāšana vienmēr ir svarīga. Taču arī no jauna veidoti projekti ir bijuši radoši un interesanti.

“Vairāki projekti izcēlās tiešām ar vides kvalitātes pieeju. Minēšu dažus, kā mēs viņus saucam ”zaļie” projekti, publiskās ārtelpas, skvērs Dzirnavu ielā pie viesnīcas, un šis te zaļais akustiskais valnis pie Mežaparka rezidencēm. Redzējām, ka tas ir izveidojies par pastaigu un atpūtas vietu vietējiem iedzīvotājiem,” bilst Princis.

Žūrijas atzinību ir guvusi arī padomju ēkas pārbūves projekts, kā arī koka apbūves atjaunotāji. Vērtēti tika ļoti dažādi projekti. Taču, kā jau minēts, galveno atzinību ieguva preču stacijas pārbūves projekts.