Zināma Latvijas skaistākā un veiksmīgākā lauku saimniecība

Komentāri

Noskaidrota Latvijas skaistākā un veiksmīgākā lauku saimniecību. Šonedēļ Rīgas pilī par šī godpilnā titula ieguvēju tika atzīta Grasbergu ģimenes zemnieku saimniecība ”Zilūži”.

Vasarā Bērzaines pagasta Zilūžos pilnā krāšņumā zied dažādu šķirņu rododendri, piemājas dārzā aug bērnu stādītās tūjas, un no mājas paveras skaists skats uz Zilūža ezeru. Tiesa, oktobra beigās uzsnigušais pirmais sniegs liedz iespēju aplūkot namamātes iekopto dārzu, tomēr saimniecības saimnieks labprāt pastāsta, kā par spīti virknei grūtību, jau otrajā paaudzē izdevies saglabāt zemnieku saimniecību.

Jānis Grasbergs
Z/S ”Ziluži” saimnieks

Tas bija 1991,gads, kad iesāka mans tēvs, pakāpeniski visu laiku palielinot šo te ganāmpulku līdz 2008. gadam. Bija bišķiņ virs simta, kad es pārņēmu un turpināju tālāk. Te nu mēs esam tikuši līdz šodienai, kur ir virs 400 dzīvnieki

Jānis ir Grasbergu ģimenes vecākais dēls, kuram 900 hektāru lielās saimniecības ”Zilūži” vadīšanas grožus tēvs uzticēja pārņemt smagākajā laika posmā, – piena krīzes gados, kad saimniecība divus gadus strādāja ar lieliem zaudējumiem. Tolaik 23 gadus vecajam Jānim tas bija liels izaicinājums, – tomēr viņš nenobijās un saprata, ka jāturpina investēt un jārada kaut kas jauns.

Jānis Grasbergs
Z/S ”Ziluži” saimnieks

Neskatoties uz to, ka man bija 23 gadi tikai. Tāpēc tas tāds pašam izbrīns. Es zinu, ka man bankās bija bieži vien jāiet uz valdēm stāstīt, ka es tomēr saprotu kaut ko no lauksaimniecības. Teiksim, ņemot pusmiljonu aizņēmumu kādai būvniecībai, ieraugot to gada skaitli personas kodā, vienmēr bija jautājumi – vai tiešām?

Vaicāts no kurienes jaunam un salīdzinoši nepieredzējušam puisim tāda mērķtiecība un vēlme turpināt vecāku aizsākto biznesu, Jānis stāsta: “Mēs jau no bērna kājas esam audzināti strādāt.” Saimniecības vadīšana viņam ir liels pagodinājums.

Jānis Grasbergs
Z/S ”Ziluži” saimnieks

Es arī esmu tāds savas vietas patriots. Protams, arī Latvijas. Mēs cenšamies to vietu ap sevi sakārtot, tad bišķiņ tālāk un tālāk, un tā jau tas kopējais labums viss veidojās. Vecāki jau mūs no bērna kājas audzināja darboties un strādāt. Šie darbi vienmēr ir bijuši. Es atceros, kad pēc skolas vienmēr bija skābbarības rullis jāielādē iekšā, bet tas arī tad deva priekšrocību sportā pret pārējiem zēniem, jo man treniņš bija katru dienu.

Grasbergu ģimene savā produkcijas dažādus piena produktus, – sākot ar pienu un kefīru un beidzot ar jogurtu un saldējumu. Ģimene produktu radīšanā izmanto pašu saimnieku īpašās receptes, lai, kā paši stāsta, pircējam atsauktu atmiņā Ulmaņlaika garšu.

Saimniecības attīstībā piedalās arī abi Jāņa jaunākie brāļi. Tēvs, kurš pirms 30 gadiem aizsāka ģimenes biznesu, šobrīd vairāk uzrauga saimniecību, bet mamma nodarbojas ar grāmatvedības lietām. Jānis stāsta: “Mūsu mērķis nav spiest uz masu, bet nākotnes plānos ir mērķis kļūt pieejamākiem klientam.”

Paralēli piensaimniecībai Grasbergu ģimene nodarbojas arī ar graudkopību. Arī nākotnes plānos ietilpst saimniecības un ganāmpulka paplašināšana, kā arī jaunu darba vietu radīšana, lai palīdzētu ne tikai sava novada, bet arī visas Latvijas attīstībai.

Lasi vēl