“Zilais krusts”: Divas reizes dienā mēram temperatūru, dzeram medikamentus

0 Komentāru

Sestdien, 4.aprīlī, Latvijā miris vēl cilvēks, kuram bija konstatēta Covid-19 saslimšana. Vēl gan zināms vai nāve iestājusies tieši Covid-19 rezultātā. Mirušais ir viens no patversmes “Zilais krusts” klientiem.

Organizācijā “Zilais krusts” TV3 Ziņām norādīja, ka lai gan patversmes iemītniekam bija konstatēts Covid-19, izteiktu saslimšanas pazīmju vīrietim neesot bijis. Toties viņam ir bijušas vairākas hroniskas saslimšanas. Klients uzturējies patversmē un nav bijis stacionēts.

Slimību profilakses un kontroles centrā (SPKC) TV3 Ziņām norādīja, ka to, vai mirušā nāvi izraisījusi koronavīrusa izraisītā Covid-19, būs zināms tikai pēc pataloganatoma slēdziena sagatavošanas.

“Ja ir pamatotas aizdomas, ka cilvēka nāves cēlonis ir kāda no bīstamajām infekcijām, tad ir jānotiek mirušā cilvēka ķermeņa pataloga anatomiskai izmeklēšanai. Iemītniekam bija vairākas hroniskas saslimšanas, bija testēts arī uz Covid-19, un tests bija pozitīvs. Iemītnieks uzturējās ar visiem kopā patversmē, nebija stacionēts un nebija arī izteiktu saslimšanas pazīmju,” norāda SPKC pārstāve Ilze Arāja.

Patversme “Zilais krusts” apstiprināja, ka vīrietim jau bijušas veselības problēmas un pieļāva, ka nāves cēlonis varētu būt insults.

“Viņam bija insults. Viņš naktī piecēlās, gāja uz tualeti un viņam bija asinsizplūdums galvā, insults. No tā mēs neviens neesam pasargāts. Viņam bija problēmas, viņam bija augsts spiediens, cukura diabēts viņam bija, liekais svars, un es domāju, ka stress un nervi deva savu,” TV3 Ziņām norādīja “Zilais krusts” pārstāve Maija Smane.

Patversmē patlaban uzturas 102 klienti – vismaz 30 no viņiem ir apstiprināta saslimšana ar bīstamo slimību. Inficētie mitinās patversmes pagalmā uzslietajā armijas teltī, lai tādējādi saslimušos nošķirtu no veselajiem, bet karantīnai pakļautajiem. Visiem iestādes iemītniekiem testi netiek veikti – pārbauda tikai tos, kam ir paaugstināta temperatūra.

“Mēs mēram divas reizes dienā temperatūru. Ja ir slikta pašsajūta, viņi arī izmēra temperatūru pa dienu, tiek zvanīts sociālajam darbiniekam, kuram arī ir mediķa izglītība, mūsu sociālajam darbiniekam un, konsultējoties ar viņu, ved cilvēku uz izolatoru. Tas mums ir trešajā stāvā un ir atdalīts prom no visiem klientiem. Tad mēs sekojam temperatūrām un viss. Un dzeram medikamentus,” skaidro “Zilais krusts” pārstāve Maija Smane.

Šis ir pirmais gadījums Latvijā, kad veselai ēkai noteikta karantīna. Slimība sākotnēji apstiprināta 27 cilvēkiem, bet epidemiologi pieļauj, ka inficēti varētu būt visi patversmē esošie – aptuveni 100 personas.  No darbiniekiem patversmes telpās šobrīd uz vietas karantīnā atrodas vadītāja, sociālā darbiniece un trīs brīvprātīgie. Arī viņi  turpmākās divas nedēļas nedrīkst pamest teritoriju.

“Zilais krusts” ir viena no piecām Rīgas pašvaldības līguma organizācijām, kas nodrošina nakts patversmes pakalpojumus, tajā skaitā arī cilvēkiem rateņkrēslos. Likumsakarīgi, ka patversme neuzņem nevienu jaunu klientu, izņemot tos, kas laika posmā no 28. līdz 30. martam jeb pirms karantīnas noteikšanas –  pametuši patversmi. Pastāv bažas, ka tie varētu būt slimību aiznesuši tālāk. Vairākas personas jau uzmeklētas, taču, cik to ir kopumā, neesot zināms.

Šobrīd patversmes teritorijā izvietotas divas armijas teltis, katrā ir 30 vietas. Tās aprīkotas ar apkures sistēmu un apgaismojumu. Teritoriju apsargā arī pašvaldības policija, kas uzrauga kārtību un to, vai iemītnieki ievēro noteiktos drošības pasākumus.

Šis ir otrs gadījums, kad miris cilvēks, kuram ir bijis atklāts Covid-19. Jāatzīmē gan, ka abos gadījumos pacientiem bija virkne blakus saslimšanu. Koronavīruss ir ierosinātājs vai papildu dzinulis citu hronisku slimību saasinājumam. Līdz ar to nevar simtprocentīgi apgalvot, ka Latvijā ir divi Covid-19 upuri, līdz to nebūs apstiprinājuši pataloganatomi. Vienlaikus slimību profilakses un kontroles centrs SPKC konsultēsies ar ekspertiem attiecīgi par šo statistiku un kopējiem algoritmiem, jo visā pasaulē – visas valstis pacientus uzskaita pēc vienotiem principiem.

0 Komentāru