Ziemele: Jārēķinās, ka ārkārtējās situācijas dēļ lietu skaits Satversmes tiesā pieaugs

Pievienot komentāru

Jārēķinās, ka ārkārtējās situācijas dēļ lietu skaits Satversmes tiesā pieaugs, tā intervijā TV3 raidījumam “900 sekundes” teica Satversmes tiesas priekšsēdētāja Ineta Ziemele.

Viņa gan atzina, ka šis iespējamais pieteikumu skaita pieaugums viņu īpaši nebiedē, jo esot ļoti skaidra metode, kā šādos gadījumos no tiesiskuma viedokļa vērtēt valdības un Saeimas darbu.

“Ārkārtējā situācija pēc definīcijas, un pasaules prakse to rāda, ir saistīta ar nepierastiem pamattiesību ierobežojumiem, jo ikvienā ārkārtējā situācijā valsts varai ir jādomā par kopējām sabiedrības interesēm, un tajā brīdī indivīda tiesības var tikt ierobežotas. Pasaules praksei tas nav nekas jauns,” pauda Ziemele.

Vienlaikus viņa skaidroja, ka “juristiem, kas specializējas šajos jautājumos, ir zināma konkrēta metode, kā vērtēt to, vai valsts vara ir atbilstoši un samērīgi ierobežojusi indivīda tiesības.” Šī metode ir zināma arī Satversmes tiesā.

Ziemele atgādināja, ka iepriekšējās ekonomiskās krīzes laikā bija “viena no tām, kas iznesa zināmu tiesisko latiņu un stabilitāti uz saviem pleciem, un tobrīd bija ap 1000 pieteikumu, kas ir milzīgs skaits ļoti nelielajai Satversmes tiesai”.

Satversmes tiesas priekšsēdētāja gan atzina, ka konstitucionālajās tiesās lietu izskatīšana prasa laiku, taču “arī miera stāvokļa situācijā tas ir normāli, ka tiesas paskatās uz visu ar nelielu laika nobīdi, bet tas tik un tā ir būtiski tiesiskumam, tik un tā tur parādās iespējas par kompensāciju pieprasīšanu utt.”.

Vienlaikus Ziemele informēja, ka līdz šim brīdim tiesā kolēģijas stadijā atrodas viena lieta saistībā ar jaunā koronavīrusa izraisītās slimības Covid-19 ierobežojošajiem pasākumiem.

Iepriekš jau vēstīts, ka no 13. marta līdz 12. maijam Latvijā saistībā ar Covid-19 pandēmiju izsludināta ārkārtējā situācija, kuras laikā noteikta virkne dažādu ierobežojumu un aizliegumu.

Aktuālākās ziņas, datus un faktus par Covid-19 izplatību Latvijā un pasaulē lasi ŠEIT!