Ziemassvētku laiks: kā top rotājumi no porcelāna?

0 Komentāru

Kad dienas ir visīsākās un saule mūsu platuma grādos ir pavisam reta viešņa, mākslinieki dara visu iespējamo, lai garos ziemas vakarus padarītu gaišākus. Ar saviem darbiem Latvijas keramiķe Aira Lesiņa, kuras Ziemassvētku rotas no porcelāna aizceļojušas pat līdz Britu karaļnamam, šoziem pievērsusies gaismekļu veidošanai no šā izsmalcinātā materiāla.

Par kukulīti keramiķe Aira Lesiņa sauc topošo porcelāna gaismekli. Kad tas ir apžuvis, māksliniece ar bori veido tajā caurumiņus. Nianšu, kas jāņem vērā, ir ļoti daudz. Piemēram, porcelānam šajā brīdī jābūt mīkstam. Lēnām, pat vairākas stundas pēc kārtas tiek veidoti šādi caurumiņi.

Neskatoties uz kļūdām, kas mēdz gadīties, caurumu veidošana porcelānā raisa patīkamas emocijas. Šāda veida urbināšana palīdz atslēgties no ikdienas steigas un rutīnas.

Kad caurumiņi ir gatavi, porcelānu žāvē un divas reizes dedzina. Pēc tam nopulē ar trīs veida dimanta švammītēm. Kad gaismeklis kļūst gluds, jāķeras pie zīmējuma veidošanas. Doma par šiem dekoriem rodas spontāni, Aira stāsta, bet tos gribas gan veidot, gan dedzināt tajos svecītes tieši ziemas tumšajā laikā.

Keramiķe izgatavo arī skaistas eglīšu rotas no porcelāna. Visi darbi ir ar savu rokrakstu un īpašiem zīmējumiem.

Jauno zīmējumu tematiku Aira parasti izdomā starp Ziemassvētkiem un Jaunā gada pirmajām nedēļām: tas dod stimulu visiem nākamajiem 12 mēnešiem.

Porcelāns ir visīpašākais no keramikas materiāliem apstrādes tehnoloģiju un kvalitātes dēļ. Vēl porcelāns ir īpašs savas dažādības dēļ – tas var būt gan biezs, gan ļoti plāns, necaurspīdīgs un ļoti caurspīdīgs, gan pelēcīgi bēšā krāsā un ļoti balts, gan ļoti izturīgs, gan trausls.

0 Komentāru