Zemnieks: sajūta, ka melnā mafija augstos līmeņos nevēlas ieviest kārtību tirgū

Pievienot komentāru
Zemnieks: sajūta, ka melnā mafija augstos līmeņos nevēlas ieviest kārtību tirgū
LETA

Rīgas Centrāltirgus joprojām tā arī nav spējis tikt galā ar pelēkās ekonomikas darboņiem un kontrabandas preču pārdevējiem. Pārtikas un veterinārais dienests šonedēļ lielā daudzumā atklājis jau kārtējos nezināmas izcelsmes produktus ar nenomaksātiem nodokļiem, bet vairākkārt sodītie nelegālā alkohola un cigarešu dīleri turpina tirgoties slepus.

Sešas tonnas – tik vērienīgu nelegālo augļu, dārzeņu un ogu apjomu Pārtikas un veterinārais dienests vairākos reidos šovasar ir atklājis un konfiscējis Rīgas Centrāltirgū. Katrā reidā atklātie pārkāpumi rāda pelēkās ekonomikas spēcīgu klātbūtni.

“Produktiem nav pavaddokumentu, nav zināma viņu izcelsme, nav nekādu pierādījumu, kur tie pirkti, nav arī pierādījumi, ka būtu nomaksāti nodokļi,” norāda Pārtikas un veterinārā dienesta ģenerāldirektors Māris Balodis.

Video

Kādus zaudējumus valstij no neieņemtajiem nodokļiem šīs 6 tonnas augļu, dārzeņu un ogu ir radījušas, nav aprēķināts. PVD norāda – ja reidos ietu katru dienu, šīs tonnāžas un pelēkās ekonomikas apjoms būtu vēl iespaidīgāks.

“Tā sistēma ir samērā vienkārša – atbrauc busiņš no Polijas uz nakts tirgu, tālāk jau tirgotāji, kas tirgojas Centrāltirgus teritorijā pa dienu no šiem busiņiem nopērk sev produkciju, un notiek tirdzniecība. Pazūd, protams, šī izsekojamība. Pirmkārt, jau busiņš atbrauc bez nekādiem pavaddokumentiem no Polijas, un tālāk jau netiek nodoti pavaddokumenti šeit tirgotājiem,” saka Balodis.

Rīgas Centrāltirgus vadība skaidro, – lielajos paviljonos problēmu nav, taču atzīst – āra teritorijas un nakts tirgus zona ar teju tūkstoš tirgotāju tik tiešām ir problēma, ko tirgus jaunā valde apņēmusies risināt.

Rīgas Centrāltirgus valdes loceklis Andris Morozovs atzīst: “Ja iespēju citu nav, kā lauzt līgumu, tad mēs laužam līgumu, un tad nomniekam šeit, Centrāltirgus teritorijā, pārdot savu preci vairs nav iespējams”.

Lai arī nezināmas izcelsmes augļiem, dārzeņiem un ogām ir zemāka cena nekā latviešu produktiem, daļa pircēju vienkārši paļaujas uz savām acīm un intuīciju – pirkt vai nepirkt.

Ogu tirgotājs Uģis Puriņš ir viens no ļoti retajiem, kurš Centrāltirgus āra teritorijā tik demonstratīvi izlicis produkta izcelsmes, pārtikas uzņēmuma reģistrācijas un nodokļu maksātāja apliecības, kā arī katram pirkumam dod stingrās uzskaites čekus. Ogu tirgotājs stāsta – ja būtu obligāts noteikums tā visiem darīt, problēmas nebūtu tik lielas.

“Tās melnās naudas neļauj izdarīt to pareizo šeit, kādam tiek maksāts, kādam tiek lobēts, es domāju, ka ļoti augstos līmeņos. Tā melnā mafija neļauj ieviest to kārtību, jo pati kārtības ieviešana būtu tehniski vienkārša,” teic Puriņš.

Taču daudzkārt lielāka cīņa joprojām notiek ar kontrabandas alkohola un cigarešu tirdzniecību. Centrāltirgus sadarbībā ar Valsts ieņēmumu dienestu sola sniegt priekšlikumus likumos, citādi šobrīd nav iespējams tikt galā ar recidīvismu.

“Pusgada laikā personai ir noformēti vairāk nekā 90 protokolu, vienai personai. Summā tas protokolu daudzums sastāda vairāk nekā 18 tūkstošus eiro. Neko izdarīt mēs nevaram. Manā skatījumā, likumdošana nav kārtīgi sakārtota,” norāda Morozovs.

Taču tikmēr nenosakāmas izcelsmes ogu, augļu un dārzeņu tirgotājiem sods pirmajā reizē ir 300 eiro fiziskām, 700 eiro juridiskām personām. Par atkārtotiem pārkāpumiem attiecīgi 700 eiro un pusotrs tūkstotis eiro. Taču tikmēr prieks Rīgas Zooloģiskajam dārzam – arī šonedēļ reidā konfiscētās trīs tonnas augļu, ogu un dārzeņu bez izcelsmes dokumentiem tika nogādātas zvēriem apēšanai.