Zemessargiem top jauna bāze Mārupes novadā – atjaunos pretgaisa aizsardzības bataljona štābu

2 komentāri
Zemessargiem top jauna bāze Mārupes novadā – atjaunos pretgaisa aizsardzības bataljona štābu
LETA

Mārupes novadā top jauna bāze zemessargiem – jaunu ēku celtniecībai, ceļu remontam un citām vajadzībām atvēlēti desmit miljoni eiro.

Tas tiek darīts, jo līdz šim zemessargi mitinājušies nožēlojamos apstākļos.

Latvijā ir tikai divi pretgaisa aizsardzības bataljoni, viens atrodas pie Lielvārdes lidlauka, bet otrs – pie lidostas ”Rīga” Mārupes novadā, un tas ir Zemessardzes 17. pretgaisa aizsardzības bataljons ar vairāk nekā 300 zemessargiem.

Bataljona komandieris Aivars Krjukovs uzrāda vienu no viņu galvenajiem ieročiem – RBS 70 pretgaisa aizsardzības sistēmu, otrs ir lielgabals L70, kuru parasti var redzēt 18. novembrī.

Zemessargu treniņi notiek tiešām neapskaužamos apstākļos. Bataljona teritorija vietām atgādina drīzāk nabadzīgu lauku sētu, nevis vietu, kur cilvēki mācās aizsargāt Latviju pret uzbrukumiem no gaisa.

Teritorijas sakopšanai būs nepieciešami aptuveni 10 miljoni eiro, un it kā jau darbi varētu sākties, taču, izrādās, ir vēl viens sarežģījums. Bataljona teritorijai ir četri īpašnieki – Aizsardzības ministrija, divi privātīpašnieki un viena juridiskā persona.

Pārrunas par zemes atpirkšanu no privātīpašniekiem turpinās jau divus gadus. Aizsardzības ministrijas pārstāvis norāda, ka zemes atpirkšanas process tāpat kā citi bruņoto spēku attīstības plāni bija ieilguši līdzekļu trūkuma dēļ.

Neoficiāli zināms, ka Zemessardzes 17. pretgaisa aizsardzības teritorijas privātīpašnieki ir piekrituši pārdot viņiem piederošos zemes gabalus par tirgus cenu. Tad varēs sākties veco ēku nojaukšana un jauno objektu būvniecība.

Jau nākamgad Latvijā aizsardzības budžets beidzot sasniegs 2% iekšzemes kopprodukta. Papildu līdzekļi ļaus attīstīt arī Ādažu bāzi un aviācijas bāzi Lielvārdē.