“Zeme plaisā kā tuksnesī!” Karstums un sausums ietekmē augu attīstību

1 komentārs

Kādas puķes pīsim Jāņu vainagos, ja vasarīgie laikapstākļi, kādi ir bija maijā, ieviesuši savas korekcijas dažādu augu attīstībā? Līdz vasaras saulgriežiem šogad noziedēs gan jasmīni, gan peonijas.

Nav arī skaidrības par pirmo skolas dienu – gladiolas un dālijas varētu ziedēt jau pēc dažām nedēļām.

Lielākā daļa no peonijām šogad nespēja veidot kārtīgus ziedpumpurus, – bēdājas šo skaisto un trauslo ziedu selekcionārs Jānis Dukaļskis. Kaut gan pilsētnieki, kuri brauc apskatīt peonijas, vienalga priecājas par to košumu un izsmalcinātu aromātu, audzētājs Dukaļskis redz visas nianses, – šogad ziedu kvalitāte nav tāda kā parasti.

Šādus laikapstākļus selekcionārs nebija piedzīvojis vismaz 20 gadus. Zeme plaisā kā tuksnesī, ziediem ir mazāki kāti, krāsa ir pabalējusi.

Lai peonijas spētu izdzīvot, dienā vienam laukam tiek tērētas 100 tonnas ūdens.

Jānis Dukaļskis
selekcionārs

Vienu lauku varēja kaut cik salaistīt, līdz ar to ziedi spēja atvērties. Bet uz tā lauka, kur ūdens nav bijis, tur diezgan bēdīgs skats uz to lauku…

Taču šādam karstumam ir arī savi plusi, – tas spējis parādīt, kādas peoniju šķirnes ir izturīgākas.

“Ļoti labi var izvērtēt šķirnes, kas var izturēt šo trako karstumu un vēju un iztikt bez mitruma. Spēj veidot daudzus ziedus. Jebkurai atlasei, jebkurai selekcijai ir ļoti nozīmīgs gads tajā ziņā. Tā kā nevajag uz to skatīties tikai no negatīvās puses,” min selekcionārs.

Peonijas sāka ziedēt vidēji par trīs nedēļām ātrāk, un ne tikai tās – ceriņi, maijpuķītes, īrisi, jasmīni. Steidzas uzsākt ziedēšanu arī puķes, ar kādām dodas septembrī uz skolu.

Lai bērniem nav jāiet uz pirmo skolas dienu ar mārtiņrozēm, bet gan ar tradicionālajiem ziediem – gladiolām un dālijām, daļa audzētāju šīs puķes vēl nav iestādījuši. Šogad tās tiks stādītas daudz vēlāk, aptuveni mēnesi vēlāk nekā parasti un tuvākajās dienās.

Vasara Latvijā parasti iesakās ar siltuma viļņiem, kad karstums mijas ar aukstumu, taču šogad pēdējais izpalika, stāsta Dabas muzeja botāniķe Lauma Miķelsone. Tas ir izsaucis netipiski agru ziedēšanu absolūti visiem kokiem, krūmiem un augiem, un šie laikapstākļi nopietnu kaitējumu mūsu dabai nenodarīs.

Lauma Miķelsone
Latvijas Dabas muzeja botāniķe

Lielas sekas pašiem augiem tas nevarētu atstāt. Jo lielā daļa Latvijas augu mums ir daudzgadīgi. Pārziemo ar pazemes sakniņām, sīpoliem, līdz ar to nākamajā gadā tie varētu attīstīties tikpat labi kā citos gados.

Atklāts gan paliek jautājums par to, ko pīsim Jāņu vainagos, ja tradicionālās puķes būs noziedējušas. Drosmīgākie noteikti var mēģināt asteres un gladiolas. Vismaz būs citādāk.

1 komentārs