Žēl skatīties! Mazie lauku ciemi tiek vienkārši izsvītroti no kartes

10 komentāri
Žēl skatīties! Mazie lauku ciemi tiek vienkārši izsvītroti no kartes
Foto: F64

Sarūk Latvijas apdzīvotās daļas. Latgales lauki un ciemi kļūst arvien tukšāki. Nesen no valsts adrešu reģistra svītroti vēl pieci ciemi pierobežā esošajā Malnavas pagastā. Kādus risinājumus saredz vietējie iedzīvotāji, lai situācija uzlabotos?

“Visi ir miruši, šeit kādreiz bija ļoti daudz cilvēku. Man arī jau ir 80 gadu. Kad brauksit tālāk, tur dzīvo Ņina ar dēlu, viņa ir jaunāka.” Sirmā ome no Rogaižu ciema stāsta, ka viņas dzimtajā pusē nekad nav bijis tāds klusums. Iedzīvotāju skaits ir sarucis pamatīgi. Visu mūžu kundze nodzīvojusi Ludzas novada Pildas pagastā, bet tagad ir palikuši tikai četri pensionāri. Nav vairs ne tuvo kaimiņu, pie kā ciemos iet, ne veikalu, vien divas reizes nedēļā atbrauc autoveikals.

Vēl pirms trim gadiem Ludzas novada Pildas pagastā bija apdzīvoti vairāk nekā 50 ciemi un iedzīvotāju skaits sasniedza 800. Šodien to skaits ir sarucis teju uz pusi. Skatoties kartē un skaitot, cik ciemu ir izsvītroti no valsts adrešu reģistra, – 16 ciemi izsvītroti un vairs nav atrodami.

Skaties foto:

Atgriezt vecos laikus un gaidīt, kad būs rosība, vairs nevar. Skaidrs, ka tīri ekoloģiskā lauku vidē atļausies dzīvot tikai bagātie cilvēki, kuriem ir finanšu līdzekļi uzturēt saimniecību. Šobrīd pašvaldību uzdevums ir noturēt esošos pēdējos iedzīvotājus.

Laukos dzīvojošajiem ir vajadzīga pārliecībai par rītdienu, kur dzīvot un kur audzināt bērnus, jo arī dzīvojamais fonds lauku teritorijās ir novecojis, un no jauna netiek būvēts ne reģionālajos attīstības centros, ne laukos.

Pierobežā Kārsavas novads, sākot ar 21. gadsimtu, no valsts adrešu reģistra ir zaudējis 45 ciemus. Vēl daži ir apdzīvoti tikai vasarā. Kārsavas novada priekšsēdētāja norāda, ka nesen no reģistra tika svītroti vēl pieci ciemi Malnavas pagastā.

Ir skaidrs, ka katra pierobežas pašvaldība cenšas noturēt palikušos iedzīvotājus, taču  Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas dati liecina, ka ciema statusam neatbilst vismaz 3000 ciemu valstī, jo tajos neviens nedzīvo vai iedzīvotāju ir ļoti maz, nav nekādas infrastruktūras.

10 komentāri