10 komentāri
Žēl skatīties! Mazie lauku ciemi tiek vienkārši izsvītroti no kartes
Foto: F64

Sarūk Latvijas apdzīvotās daļas. Latgales lauki un ciemi kļūst arvien tukšāki. Nesen no valsts adrešu reģistra svītroti vēl pieci ciemi pierobežā esošajā Malnavas pagastā. Kādus risinājumus saredz vietējie iedzīvotāji, lai situācija uzlabotos?

“Visi ir miruši, šeit kādreiz bija ļoti daudz cilvēku. Man arī jau ir 80 gadu. Kad brauksit tālāk, tur dzīvo Ņina ar dēlu, viņa ir jaunāka.” Sirmā ome no Rogaižu ciema stāsta, ka viņas dzimtajā pusē nekad nav bijis tāds klusums. Iedzīvotāju skaits ir sarucis pamatīgi. Visu mūžu kundze nodzīvojusi Ludzas novada Pildas pagastā, bet tagad ir palikuši tikai četri pensionāri. Nav vairs ne tuvo kaimiņu, pie kā ciemos iet, ne veikalu, vien divas reizes nedēļā atbrauc autoveikals.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Vēl pirms trim gadiem Ludzas novada Pildas pagastā bija apdzīvoti vairāk nekā 50 ciemi un iedzīvotāju skaits sasniedza 800. Šodien to skaits ir sarucis teju uz pusi. Skatoties kartē un skaitot, cik ciemu ir izsvītroti no valsts adrešu reģistra, – 16 ciemi izsvītroti un vairs nav atrodami.

Skaties foto:

Atgriezt vecos laikus un gaidīt, kad būs rosība, vairs nevar. Skaidrs, ka tīri ekoloģiskā lauku vidē atļausies dzīvot tikai bagātie cilvēki, kuriem ir finanšu līdzekļi uzturēt saimniecību. Šobrīd pašvaldību uzdevums ir noturēt esošos pēdējos iedzīvotājus.

Laukos dzīvojošajiem ir vajadzīga pārliecībai par rītdienu, kur dzīvot un kur audzināt bērnus, jo arī dzīvojamais fonds lauku teritorijās ir novecojis, un no jauna netiek būvēts ne reģionālajos attīstības centros, ne laukos.

Pierobežā Kārsavas novads, sākot ar 21. gadsimtu, no valsts adrešu reģistra ir zaudējis 45 ciemus. Vēl daži ir apdzīvoti tikai vasarā. Kārsavas novada priekšsēdētāja norāda, ka nesen no reģistra tika svītroti vēl pieci ciemi Malnavas pagastā.

Ir skaidrs, ka katra pierobežas pašvaldība cenšas noturēt palikušos iedzīvotājus, taču  Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas dati liecina, ka ciema statusam neatbilst vismaz 3000 ciemu valstī, jo tajos neviens nedzīvo vai iedzīvotāju ir ļoti maz, nav nekādas infrastruktūras.

TOP komentāri

 • Goga
  +5 +5 0

  Goga

  Ko tad tur satraukties,drīz visa Latvija izzudīs no kartes kā valsts.Ja deputāti lēkās līdz ASV un EUROPAS kolorado vabolēm.
 • marta
  +4 +4 0

  marta

  Kādu valdību ievēlam tāda ir mūsu dzīve.Var būt valdību vajadzētu no Rīgas pārvietot uz Latvijas laukiem,tad četru cilvēku vietā tur būtu 104.Tad var būt viņi apjēgs,kas ir dārga dzīve vai izdzīvošana.Rīga mums ir Latvija,bet pārējie nevienam neinteresē.Nožēlojami,valdība nespēj sakārtot neko.Transporta nav un ja ir,tad tad biļetes ir dārgas.Visi ir jāpažēlo,bet to ka LATVIEŠI izmirts vai aizbrauc no Latvijas laukiem nevienu neinteresē.
  Kā 100 ierēdņi to nesaprot,ka jādomā ir nevis par vienu konkrētu nozari,bet viss jāliek vienā ķēdē,jo viss ir pakārtots viens otram.Un jādomā ir tieši par strādājošajiem cilvēkiem nevis par sirotājiem,vai mūžigajām dzemdētājām.
 • marta
  +2 +2 0

  marta

  Tam senajā padomijā nekā laba nav ir visdrīzāk tiesa.Bet par to pārvākšanos uz mūsu Latviju-Rīgu ir tik brīvprātīga un patīkama-šaubos.Bet ko tad lai laukos dara,palikuši opiši.Mēs ar kaimiņu smejamies.Es audzēšu sīpolus tu ķiplokus un viens otram tirgosim.Ja arī ir kāds gateris,tad tevi tur izd.... un beigās vēl nesamaksā.Par veselību jāmaksā pašam,bet vēderiņš rūc.Gribas bērniņu,bet ko šim vari iedot.Un tā lauki izmirst.Uzņēmēji dara kā grib-brauc ar džipiem,uz taizemi,jo kur gan tie nabagi liksies.Pastrādās mēnesi un tad atkal paņem citu-tā uz riņķi

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl