“Zeķēs” mājās turam vairākus desmitus miljonu latu

1 komentārs
“Zeķēs” mājās turam vairākus desmitus miljonu latu
(F64)

Kaut gan eiro valūta mūsu valstī tika ieviesta pirms vairāk nekā 3,5 gadiem, iedzīvotāji šogad vien apmainījuši pusotru miljonu latu. Taču joprojām mājās tiek glabāti vairāki desmiti miljoni latu.

Kāpēc cilvēki tur pie sevis latus? Kādēļ pēc “Latvijas bankas” prognozēm visi lati nekad tā arī netiks apmainīti?

Juvelieris Kaspars Komandieris nav numismāts, bet savu vienlatnieku kolekciju ar unikālo dizainu ir sakrājis, jo neatstāt piemiņai skaistāko no pasaules valūtām, viņš nav varējis.

Kaspars Komandieris
latu monētu kolekcijas īpašnieks

Tas nebija speciāli, nāca viss nejauši – veikalā izdots vai kāds uzdāvināja. Speciāli uz banku neesmu gājis. Liku atsevišķi, jo uzskatīju, ka tā būs kādreiz vērtība un varēs nodot bērniem.

Kasparam ir žēl, ka savulaik izmainīja arī vienādas lata monētas, kas bija sakrātas. Tagad atrodot mājās santīmus, tos obligāti saglabā.

Pie pakšiem latu monētas un banknotes atrod ne tikai Kaspars, bet arī citi Latvijas iedzīvotāji un daļa no viņiem apmaina tos pret eiro Latvijas bankā.

Jānis Silakalns
“Latvijas Bankas” preses sekretārs

No sadzīviska viedokļa arvien vairāk parādās tādi gadījumi, kad tiek atrasti dažādās nepiemērotās vietās, piemēram, paslēpti dārzā, ierakti makā vai pažobelē, tad viņi nedaudz bojāti, jebkurā gadījumā šī nauda nav zudusi, tā ir nauda un nāciet pie mums, mēs apmainīsim.

Šogad ir apmainīts gandrīz 1,5 miljons latu, bet pērn – četri miljoni. Šobrīd samainīta 95% banknošu un 40% monētu. Tas nozīmē, ka iedzīvotāju kabatās palikuši aptuveni 40 miljoni latu monētās. Taču pēc Latvijas bankas aplēsēm visi lati nekad netiks apmainīti.

Jānis Silakalns
“Latvijas Bankas” preses sekretārs

Zinām to naudu, ko esam izlaiduši apgrozībā, bet jāņem vērā, ka mazas monētas pazūd un cilvēki necenšas viņas atrast. Iekrīt kādā notekā, tur arī paliek.

Liels apjomu ārzemju tūristi ir izveduši piemiņai uz savām valstīm, kā arī paši Latvijas iedzīvotāji tur latus savās kolekcijās, īpaši vienlatniekus. Latvijas bankā apmainīt var tikai latus pret eiro, nevis otrādi.

Bet, ja gribat savā īpašumā iegūt latus, tad to var izdarīt tikai pie numismātiem vai kolekcionāriem.

Šobrīd pie numismātiem to var izdarīt, tikai jārēķinās, ka par pieclatnieku būs jāsamaksā 10 eiro, bet, piemēram, ja gribat nopirkt 500 latu banknoti, tā maksās 1000 eiro. Tikmēr jāatceras, ka latus pret eiro Latvijas bankā varēs apmainīt mūžīgi.
1 komentārs