Ždanokas pēdējā kauja. Vai prokrieviskie aktīvisti apdraud valsts drošību?

7 komentāri

Darba svētkos, 1. maijā, caur Rīgu maršēja pieci tūkstoši cilvēku. Viņi bija bruņojušies ar plakātiem un prasībām, taču tās nebija par darbaļaužu tiesību vairošanu. Latvijas Krievu savienības rīkotā gājiena dalībnieki protestēja pret Saeimas pieņemto reformu par pāreju uz mācībām latviešu valodā mazākumtautību skolu vidusskolas posmā.

Plakāti vēstīja ”Latvija ir mūsu valsts, krievu valoda – mūsu valoda” un ”Katram rusofobam – kārtīgu zārku!” Šī bija tikai pēdējā no virknes pret izglītības reformu vērstām akcijām, kuru organizēšanā iesaistījusies Tatjana Ždanoka. Viņa nolikusi Eiropas Parlamenta deputātes mandātu, lai pilnvērtīgi atgrieztos uz Latvijas politiskās skatuves. Sākotnēi Ždanokas mītiņi bija mazapmeklēti. Tikmēr uz šo akciju cilvēki pat vesti ar autobusiem.

Tatjana Ždanoka
Latvijas Krievu savienības līdzpriekšsēdētāja

Ar autobusiem brauca no Daugavpils un Rēzeknes ļoti nelielas grupas, kuri gribēja piedalīties pasākumā. Es vakar biju Daugavpilī, un vairāki cilvēki tieši apvainojās, un teica, ka, lūk, viņi nevarēja, kāpēc mēs nevarējām vairāk cilvēkiem organizēt braukšanu. Viņi gribēja piedalīties, viņi gribēja protestēt pret to likumu.

Ždanoka stāsta, ka savas aktivitātes finansē no ievērojamās Eiropas Parlamenta deputāta algas. Tagad viņas vietā darboties Eiropas Parlamentā un attiecīgi saņemt arī ievērojamos finanšu resursus turpina politiķes ”labā roka” Miroslavs Mitrofanovs. Eiropas Parlamentā strādā arī savulaik no ”Saskaņas” ievēlētais Andrejs Mamikins, kurš tagad kļuvis par Ždanokas sabiedroto. Viņš Latvijas Krievu savienības kongresā sēdēja goda vietā prezidijā, un aicināja cilvēkus piedalīties daudzskaitlīgajā 1. maija gājienā.

Tomēr latviskajā informatīvajā vidē gājiena vērienīgums izraisīja pārsteigumu, jo informācijas par gaidāmo pasākumu bija maz. Drošības policijā LNT Ziņām skaidro, ka tikmēr krievu valodas informatīvajā telpā par 1. maija akciju bija notikusi reklāmas kampaņa.

Drošības policija

Piemēram, jau vairākas dienas pirms šā pasākuma tika izvietota reklāma atsevišķās krievu valodā raidošajās radiostacijās. Plaši tika izmantotas arī sociālo tīklu piedāvātās iespējas. Tāpat jāatzīmē, ka aktīvisti izmantoja arī dažādus citus veidus, kā piesaistīt interesentus, piemēram, skrejlapu izplatīšana un personiska potenciālo dalībnieku apziņošana.

Iekšlietu ministra Riharda Kozlovska vērtējumā, prokremlisko darboņu aktivizēšanās saistāma ar Saeimas vēlēšanu tuvumu, bet viņu darbība vienlaikus rada nacionālās drošības apdraudējumu. Mītiņos paustais sakrīt ar Krievijas propagandu par to, ka Latvijā krievvalodīgie esot diskriminēti, norāda ministrs.

Rihards Kozlovskis
iekšlietu ministrs, “Vienotība”

Pilnīgi noteikti šādi centieni polarizēt sabiedrību ilgtermiņā pilnīgi noteikti apdraud nacionālo drošību. Ja mēs skatāmies arī uz cilvēku pieaugumu šajos mītiņos, tad pilnīgi noteikti kaut kādā brīdī tas var izraisīt dažādas provokācijas, tas var pārvērsties ļoti nopietnā situācijā.

Saeimas iekšlietu komisijas priekšsēdētāja Ainara Latkovska vērtējumā, prokremliskie spēki tagad iet uz visu banku.

Ainars Latkovskis
Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas vadītājs, “Vienotība”

Sajūta, ko viņi paši komunicē ir tāda, ka tā ir praktiski pēdējā kauja. Viņi zaudē jaunatni. Tāpēc viņiem tā ir pēdējā kauja, un tāpēc viņi ir daudz agresīvāki, bet tas dod pamatu DP pretdarboties, un vērsties pret viņiem, kā jau teicu – likuma ietvaros.

Jau aprīlī par iespējamām pretvalstiskām darbībām Drošības policija aizturēja Latvijas Krievu kopienas valdes locekli un tā dēvētā ”Nepilsoņu kongresa” dibinātāju Aleksandru Gapoņenko. Tikko arī aizturēts arī Vladimirs Lindermans, 2012. gada divvalodības referenduma galvenais organizators.

Vismaz viens no aizturēšanas iemesliem ir Lindermana runa 31. marta sapulcē pret izglītības reformu. Par šīs sapulces rīkošanu kriminālprocess sākts pret Ždanoku. Pasākumā goda vietās sēdēja arī Mamikins, Mitrofanovs, Latvijas Krievu kopienas vadītājs Vladimirs Sokolovs. Lindermana runā izskanēja, ka skolu reformas pretiniekiem jākļūst par draudīgu spēku.

Vladimirs Lindermans (31.03.2018.)
prokremlisks aktīvists

Viss, kas mums šajā situācijā atliek, ir radīt varai, un nebaidos teikt arī latviešu tautai tādus apstākļus, kuros viņi šīs reformas īstenošanu uzskatītu par bīstamu. Tas nozīmē radīt draudu. Kādi vēl varianti?

Prokremliskā radikāļa Lindermana aizturēšana notikusi šajā vietā – Imantā, autobusa pieturā ”Kleistu iela” tādā pašā siltā pēcpusdienā kā šī. Turklāt Drošības policija acīmredzot ir vēlējusies sūtīt signālu, ka šoreiz joki ir mazi, ņemot vērā, ka aizturēšanas laikā ir bijuši arī asumi. Par to Lindermana aizstāvji ir jau vērsušies Ģenerālprokuratūrā. Drošības policija Lindermanam inkriminē nacionālā naida kurināšanu un nekārtību organizēšanu.

LNT Ziņu Top 10: Un kāds ir Lindermana viedoklis par to, ko viņam inkriminē Drošības policija?

Lindermana advokāte Jeļena Kvjatkovska: Viņš noteikti neatzīst vainu.

Tāpat kā Gapoņenko gadījumā, tiesa atzina par pamatotu Drošības policijas prasību Lindermanu apcietināt. Lai izrādītu solidaritāti, uz Lindermana tiesu bija ieradušies pulciņš aktīvistu, arī Ždanoka. Viņas vērtējumā, Drošības policijai dota pavēle no augšas.

Tatjana Ždanoka
Latvijas Krievu savienības līdzpriekšsēdētāja

Es nedomāju, ka DP darbojas bez spiediena no augšas. Un mūsu pie varas esošie vienkārši baidās no savas bezspēcības, no tā, ka cilvēki pacēlās pret netaisnīgo likumu, ar kuru viņi vienkārši paņirgājas par trešdaļu no Latvijas iedzīvotājiem.

Ainars Latkovskis
Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas vadītājs, “Vienotība”

Lēmums paturēt Lindermanu apcietinājumā pierāda to, ka DP strādā likuma ietvaros, lai kā tas nepatiktu tiem, kuri apdraud Latvijas drošību un bija arī pulcējušies pie tiesas.

Tikmēr iekšlietu ministrs pauž viedokli, ka Drošības policijai darba apjomu palielinājusi situācijas nopietnība. Kozlovskis vienlaikus prognozē, ka notikušās aizturēšanas nenovērsīs prokremlisko aktīvistu akciju turpināšanos.

Rihards Kozlovskis
iekšlietu ministrs, “Vienotība”

Divas personas ir aizturētas, un ne tikai aizturētas, bet arī apcietinātas, tad acīmredzot ir pietiekams pamats uzskatīt, ka darbības ir vērstas uz vēršanos pret Latvijas valsti. (..) Un skaidrs, ka mūsu dienestu kopējais mērķis ir nepieļaut nekāda veida vardarbību, bet jāsaprot, ka ļoti daudz kas ir atkarīgs arī no dienestu preventīvās darbības, un, protams, no skaidrošanas. Bet es neprognozēju, ka tas varētu tā tuvākajā laikā apsīkt, tās aktivitātes. Būs centienu uzturēt.

Žurnālists Igors Vatoļins tikmēr vērtē, ka Drošības policijas aktivitātes tikai pielej eļļu ugunij, un vairo prokremlisko aktīvistu popularitāti.

Igors Vatoļins
žurnālists

Šāda DP rīcība pret idiotismu, godīgi sakot, padara klaunus par cietējiem, par kaut kādiem politiski represētajiem gandrīz vai. Pirmais LKS sabiedrotais bija izglītības un zinātnes ministrs Kārlis Šadurskis, kurš ar latviešu valodas stiprināšanas reformu atdzīvināja Tatjanas Ždanokas un viņas līdzgaitnieku politiskos līķus. Un tagad mēs redzam, ka šī piespēle turpinās.

Vatoļins uzskata, ka pašlaik Ždanokas un Latvijas Krievu savienības atbalsts mūsu valsts krievvalodīgajā sabiedrībā joprojām nav pārāk liels, taču pēc mazākumtautību skolu reformas sākšanas tas ir ievērojami pieaudzis. Scenārijs, ka Ždanoka vēlēšanās daļu balsu atņems ”Saskaņai”, vairs nav neiedomājams.

Igors Vatoļins
žurnālists

Ždanokas kundze aktivizējas, aģitē, taisa akcijas, mītiņu, bet ”Saskaņa”, par kuru līdz šim ir balsojuši krievvalodīgie, klusē. Tad es domāju, ka tur daudz kas var notikt.

Drošības jautājumu pētnieks, Stradiņa universitātes pasniedzējs Māris Andžāns savukārt Drošības policijas spertos soļus uzskata par nepieciešamiem. Viņš atgādina, ka drošības dienests savulaik tieši tika kritizēts par bezdarbību, kas 2012. gadā noveda pie divvalodības referenduma. Pētnieks atgādina, ka divvalodības referenduma rīkotāji savulaik saņēma finanses arī no Krievijas.

Māris Andžāns
drošības jautājumu pētnieks, RSU docents

Es teiktu, ka drošības iestādes tagad dara to, kas netika darīts 2012. gada valodu referenduma kontekstā. Toreiz diezgan tā brīvi ļāva rīkoties un darboties, un ļoti iespējams, ka ir veikts risku novērtējums, kas parāda, ka ir iespējama situācijas saasināšanās. Tas noteikti ir arī tas, ko ir pamanījuši drošības dienesti – ka ir vienā sabiedrības sektorā šie mobilizācijas un radikalizācijas riski.

Latvijas Krievu savienības līdzpriekšsēdētājs Miroslavs Mitrofanovs piektdien izplatīja paziņojumu, ka partija turpināšot pēc iespējas masveidīgākas protesta akcijas.