Zavadska: Ļoti rūpīgi sekojam līdzi datiem par “AstraZeneca” un nepieciešamības gadījumā rīkosimies

10 komentāri

Imunizācijas valsts padome (IVP) ļoti rūpīgi seko līdzi tam, kādi dati ir pieejami par “AstraZeneca” ražoto vakcīnu pret Covid-19, un nepieciešamības gadījumā iestāde nekavējoties rīkosies, taču pieņemt pārsteidzīgus lēmumus noteikti nav sabiedrības interesēs, intervijā TV3 raidījumam “900 sekundes” sacīja IVP priekšsēdētāja Dace Zavadska.

Kā ziņots, Eiropas Zāļu aģentūra (EZA) joprojām turpina “AstraZeneca” vakcīnas pret Covid-19 vērtēšanu par ļoti retiem asins trombu veidošanās gadījumiem, kas saistīti ar trombocītu skaita samazināšanos.

Kā televīzijā skaidroja Zavadska, EZA Drošuma komitejā (PRAC) tiek apkopota un analizēta no dažādu valstu ekspertiem saņemtā informācija un šo izmeklēšanu plānots pabeigt līdz nedēļas beigām. Tad arī Latvija saņems slēdzienu un papildu datus, lai varētu sniegt tālākus ieteikumus un rekomendācijas vakcīnas drošai lietošanai, apliecināja amatpersona.

“Es domāju, ka pārsteidzīgu lēmumu un arī viedokļu izteikšana [par “AstraZeneca” vakcīnām] noteikti nav sabiedrības labā. Mēs ļoti kārtīgi sekojam līdzi, kādi ir pieejamie dati. Patiesībā tie ir veigli pieejami un zināmi visām Eiropas Savienības dalībvalstīm. Viennozīmīgi patreiz nav pamata, nav bijis arī iespējams zinātniski pateikt, ka ir šis paaugstinātais risks, kas to rada, kādi riska faktori. Tāpēc mēs noteikti sagaidām slēdzienu, uz kuru mēs varam balstīt savas rekomendācijas. Mēs jau vienreiz izgājām tādai kā domino ķēdītei cauri – sākumā [bažas] bija par šiem 65 gadiem, bet pēc tam visi pavērsās pilnīgi pretējā virzienā. Tāpēc nevajag izdarīt pārsteidzīgus secinājumus.”

Viņa solīja, ka arī Latvijas IVP kopā ar pārējām atbildīgajām iestādēm vērtēs un, ja būs nepieciešams, protams, mainīs rekomendācijas. “Viennozīmīgi drošums ir pati augstākā prioritāte,” viņa sacīja.

Komentējot pēc Lieldienām solītos Eiropas mediķu jaunākos datus par “AstraZeneca” vakcīnas blaknēm, viņa teica, ka patlaban Eiropas Zāļu aģentūras Drošības komiteja vērtē jaunākos datus visus jaunākos datus un arī papildus datus par tām. “Notiek arī paātrinātā kārtā kā drošuma signāla vērtēšana un drošuma signāls ir informācija par jaunu vai nepilnīgi dokumentētu nevēlamu notikumu, patlaban kopā ar dažādiem valsts ekspertiem tiek analizēta un apkopota šī informācija. Kā Eiropas Zāļu aģentūra ir ziņojuši, šīs nedēļas laikā, līdz piektdienai, 9.aprīlim, ir jānoslēdzas šai plašākai izmeklēšanai un tas arī saņemsim slēdzienu un papildus datus, lai varētu sniegt cilvēkiem ieteikumus drošai un efektīvai lietošanai,” viņa sacīja.

Kā ziņots, EZA Bioloģisko veselības apdraudējumu un vakcīnu stratēģijas vadītājs Marko Kavaleri otrdien publiskotā intervijā pauda, ka tomēr pastāv saistība starp “AstraZeneca” Covid-19 vakcīnu un trombu veidošanos. “Pēc manām domām, ir skaidrs, ka pastāv saistība ar vakcīnu. Taču mēs vēl nezinām, kas izraisa šo reakciju,” intervijā Itālijas laikrakstam “Il Messaggero” sacīja Kavaleri.

EZA PRAC 31. martā rīkoja sanāksmi saistībā ar tās šobrīd veikto vērtēšanu par ļoti retiem un neparastiem asins trombu veidošanās gadījumiem, kas saistīti ar zemu trombocītu skaitu, cilvēkiem, kuri ir vakcinēti ar “AstraZeneca” izstrādāto vakcīnu.