Zavadska: Eiropā reģistrētās vakcīnas pret Covid-19 pasargā daudz labāk, nekā sākotnēji bija gaidīts

27 komentāri
Zavadska: Eiropā reģistrētās vakcīnas pret Covid-19 pasargā daudz labāk, nekā sākotnēji bija gaidīts
PAULA ČURKSTE, LETA

Eiropā reģistrētās un pieejamās vakcīnas pret Covid-19 strādā un pret slimību pasargā daudz labāk, nekā sākotnēji bija gaidīts, tā intervijā “900 sekundēm” sacīja Imunizācijas valsts padomes vadītāja Dace Zavadska.

Viņa aicināja visus Latvijas iedzīvotājus uzticēties ticamiem informācijas avotiem, aiziet un vakcinēties pret Covid-19, kas ir drošs un efektīvs veids infekcijas apkarošanai. “Joprojām varam būt mierīgi, ka visas Eiropā reģistrētās vakcīnas [pret Covid-19] pasargā no smagas slimības norises un nāves un strādā pat daudz labāk, nekā bijām gaidījuši,” sacīja Zavadska, piebilstot, ka tuvākajā laikā nav plānots vakcīnas mainīt, jo tās efektīvi darbojas.

Taujāta, kā panākt, lai šaubīgie iedzīvotāji tomēr pieņem lēmumu vakcinēties, Zavadska teica: “Es laikam pati no savas pieredzes varētu teikt, ka izglītošana un skaidrošana, atbildes uz neskaidrajiem jautājumiem un bažām, kas cilvēkus kavē pieņemt lēmumu aiziet vakcinēties, strādā labāk. (..) Skaidrojošais darbs ir ļoti, ļoti nepieciešams,” viņa sacīja.

Zavadska atgādināja, ka noteikti drīkst un nepieciešams vakcinēties arī Covid-19 pārslimojušiem. Mēnesis kopš saslimšanas varētu būt labākais laiks, kad to paveikt, ņemot vērā medicīnas un imunoloģijas pamatprincipiem. “Cilvēkiem, kas ir pārslimojuši Covid-19, jau pēc pirmās vakcīnas devas saņemšanas ir līdzvērtīga aizsardzība [pret slimību] kā pārējiem iedzīvotājiem pēc pilna vakcīnu kursa saņemšanas,” viņa sacīja, aicinot noturīgas aizsardzības nolūkā vakcinēties arī cilvēkus, kas ir izslimojuši Covid-19.

Komentējot, cik tālu ir pavirzījies jautājums par vakcīnu miksēšanu, viņa apstiprināja, ka tās tiešām drīkst miksēt un efektivitāte tādējādi nezūd. “Pasaule kopumā cenšas likt kopā datus, skatīties labākos rezultātus, Vācijas un Spānijas zinātnieku pētījumi parādīja, ka, jaucot divus dažādus tehnoloģijas vakcīnas, imūnā sistēma saprot un reaģē uz otro devu ar citu tehnoloģiju, tātad kopumā šāda taktika strādā. Dati parādīja, ka, jaucot pirmo otro devu dažādas, nav sliktāka aizsardzība. Imūnā atbilde ir, tā strādā,” viņa apliecināja.

Zavadska arī apstiprināja, ja, teiksim, “AstraZeneca” Latvijā vairs netiktu piegādāta, to saņēmušie Latvijas iedzīvotāji varētu kā otro devu iegūt jebkuru citu no Latvijā un Eiropas Savienībā pieejamajām vakcīnām un aizsardzība pret Covid-19 būtu vienlīdz efektīva. Taču ir jautājums, vai ir sagatavotas valsts sistēmas, lai pēc šādām potēm tiktu saņemts Covid-19 drošības sertifikāts.

Komentējot, vai nākotnē būs jāveic atkārtota vakcinācija pret Covid-19 tiem, kas jau ir saņēmuši potes, viņa teica, ka nav zināms, kad pēc potes saņemšanas jāveic revakcinācija. “Eksperti nevar pateikt, vai, kad un kam vajadzēs. (..) Visticamāk, ja vajadzēs balsta vakcināciju, to vajadzēs cilvēkiem ar augstu Covid-19 saslimšanas risku, iespējams, medicīnas darbiniekiem un citu profesiju pārstāvjiem, kuru darbā ir ļoti augsts [saslimšanas] risks ar Covid-19. (..) Pagaidām jautājums nav atbildams,” viņa sacīja. Vienlaikus Zavadska uzsvēra, ka normālai vakcīnai būtu jāstrādā vismaz gadu.

Komentējot, kad jaunākus par 12 gadiem bērnus varēs vakcinēt pret Covid-19, viņa teica, ka vakcīnu ražotājiem ir pētījumi, kas to ļauj, šobrīd norit dokumentācijas sakārtošana, lai virzītos uz apstiprināšanu arī jaunākās vecuma grupās. Lai arī vakcīna ir droša un efektīva arī bērniem, sabiedrībai kopumā svarīgāk patlaban ir vakcinēt pieaugušos un iedzīvotājus riska grupās. Nepiedodami maz ir vakcinētie vecāka gadagājuma cilvēki. Drīz vien delta Covid-19 variants Latvijā būs dominējošais, un tā lipīgums ir tiešām augsts, tuvu vējbaku lipīgumam, tāpēc būtiski visiem vakcinēties.

Viņa arī noliedza mītu, kas daļai iedzīvotāju liek šaubīties par vakcīnas saņemšanu. “Neviena no vakcīnām nevar paaugstināt neauglības risku, vakcīnas darbības principos un sastāvā nav spēju ne bioloģiski, ne kā citādāk ietekmēt reproduktīvo sistēmu,” viņa uzsvēra, piebilstot, ka pētījumi par to pirms jebkuras vakcīnas reģistrēšanas ir obligāts priekšnosacījums.
27 komentāri