Zaudējis donoru, pacients aicina sabiedrību uz atbildīgu rīcību Covid-19 drošības pasākumu ievērošanā

2 komentāri

Būt atbildīgiem par savu rīcību apkārtējiem lūdz jaunais vīrietis vārdā Mārtiņš Čampa, kuram nieru transplantācijai nupat tika atrasts tik nepieciešamais donors, bet operācija gāja secen, jo vīrieša meita bērnudārzā bijusi kontaktpersona Covid-19 inficētajam, vēsta TV3 Ziņas.

Covid-19 pandēmijas dēļ palicis bez tik ilgi gaidītās nieru transplantācijas jaunais, sportiskais puisis aicina ikvienu aizdomāties par savas rīcības sekām.

Mārtiņš uz interviju Ogres Zilajos kalnos ierodas slēpojot. Aiz muguras jau pirmie pieci kilometri, bet mundrs un enerģisks it kā nekādu piepūli nebūtu izjutis.

No malas pat prātā neienāk, kas slēpjas zem ārēji sportiskās formas. Savā 29 gadu vecumā Mārtiņš ir 1. grupas invalīds.

“Ārēji, visticamāk, es nebiju tā kategorija, par ko varēja domāt, ka būs tik nopietnas veselības problēmas. Es pats tikai nesen uzzināju, cik nopietna šī saslimšana, ka jāstājas rindā uz transplantāciju,” saka Mārtiņš.

Nieru mazspēja ir Mārtiņa ikdiena jau sešu gadu garumā – radusies kā komplikācija pēc izslimotas gripas, taču tikai pēdējos mēnešus stāvoklis pasliktinājies tik strauji, ka nefunkcionējošo nieru vietā jāveic peritoneālā dialīze. Citiem vārdiem – vēders jāiztukšo caur ādā iešūtām caurulītēm. Un tā četras reizes dienā.

Par slimību Mārtiņš negrib sūdzēties, bet neslēpj, ka tai pakārtota visa ikdiena – jāierobežo sportošana, jāpiedomā, ko ēst, nedrīkst cilāt smagumus – pat savu pusotrgadnieci meitiņu. Un jāgaida nieru donors. Tādu nupat Mārtiņam atrada.

Zvans no sveša numura rīta agrumā, kad Mārtiņš tieši atradās šeit pat – Ogres Zilajos kalnos – uz slēpēm. Donors ir, jābrauc tūlīt, jāpārbauda saderība.

“Latvijā reti runājam par sāpīgām tēmām. Daudziem nav izpratnes, ko nozīmē gaidīt transplantu rindā. Tas nav numuriņš, kur sēdi, kad Tevi izsauks. Daudz ko nosaka saderība. Tā ir laimes spēle. Neviens nevar paredzēt, kurā brīdī saderība var atrasties donoram,” stāsta Mārtiņš.

Prieks mijās ar satraukumu, līdz Mārtiņš attapās pieminēt, ka meitiņa bērnudārzā bijusi kontaktpersona Covid-19 inficētam grupiņas biedram. Klausulē iestājas klusums, līdz atbilde ir – gaidiet nākamo zvanu. Risks pēc smagās operācijas tikt inficētam arī pašam ir pārāk liels.

Mārtiņam tas nozīmē – nevis rīt vai parīt, bet, iespējams, jāgaida pat vairāki gadi.

“Es ilgi domāju, kāpēc un vai ar to dalīties, bet es kaut kādā līmenī gribēju atgriezt ticību sabiedrībai. Šai laikā daudz noliedzēju un skeptiķu, kas lika man zaudēt ticību sabiedrībai. Es aicinu būt atbildīgiem un līdzatbildīgiem, aizdomāties par tiem, kurus tiešā veidā neskaram, bet kuru dzīves ietekmējam. Lozungs bija par to, ka es pats iespēju robežās gribu noteikt savu likteni, izvēles, regulēt dzīves kvalitāti, nevis to atstāt neticībnieka vai skeptiķa rokās,” tā Mārtiņš.

Savu stāstu Mārtiņš ievietoja sociālajos tīklos, lai vērstos pie tiem kuri, aizbildinoties ar savām “tiesībām”, apdraud apkārtējos. Pats gan nominstinājās, vai viņam vajag tās ķengas internetā, kas neizbēgami sekos. Sižeta tapšanas brīdī ar ierakstu dalījušies jau divarpus tūkstoši cilvēku.

“Laikam daudziem radies nepareizs priekšstats. Es absolūti nevainoju “Stradiņus” vai dārziņu. Apzināts risks, ka tas varēja notikt caur šo risku.. Es centos humāni uzrunāt sabiedrību, ka tāds cilvēkstāsts uzrunātu skeptiķi vairāk nekā statistika, nekā ierobežojumi,” saka Mārtiņš.

Viņš stāsta, ka pats ir fizioterapeits, strādā par pasniedzēju, māca jaunos fizioterapeitus, strādā pētniecībā. “Nesaku, ka esmu guru, bet spēju lasīt zinātnisko literatūru un tas man ļauj objektīvāk spriest, vai tie ir ticami avoti. Un ētikas kodekss zinātnei ir – jāveic sabiedrības izglītojošs darbs. Tad es atkal humānā veidā mēģinu uzrunāt neticībniekus. Viens, otrs, trešais pēc loģikas kļūdu norādīšanas maina savu viedokli. Tas ir tas cerību stariņš, kas motivē. Pozitīvisma grūdiens, ka ieraksts sasniedz tik lielu auditoriju,” saka Mārtiņš

Dzīvībai absolūti būtisko orgānu Mārtiņš var iegūt, kādam citam ejot bojā. To apzinoties, nākamo zvanu Mārtiņš gaida dalītām jūtām.

2 komentāri