Zatlers: Pienācis brīdis, kad jābūt tikai divām grupām – cilvēkiem, kas vēlas vai nevēlas vakcinēties

4 komentāri
Zatlers: Pienācis brīdis, kad jābūt tikai divām grupām – cilvēkiem, kas vēlas vai nevēlas vakcinēties
OKSANA DŽADANA, F64

Vakcinācijas pret Covid-19 tempu kāpināšanai ir pienācis brīdis, kad jābūt tikai divām grupām, proti, cilvēkiem, kas vēlas vai nevēlas to darīt, paudis bijušais Valsts prezidents Valdis Zatlers.

Zatlers šorīt intervijā LTV raidījumam “Rīta Panorāma” izteica viedokli, ka, viņaprāt, vajadzētu atmest principu “jums pienākas, jums pagaidām nepienākas” vakcīna pret Covid-19, jo tiem cilvēkiem, kuri vēlas vakcinēties, tāda iespēja ir jādod pēc iespējas ātrāk, bet tie, kas nevēlas, ir jāatstāj mierā, ar domu, ka viņi varētu pārdomāt savu izvēli.

“Šobrīd galvenais ir dot zaļo gaismu vakcinācijā tiem, kuri to vēlas, lai sasniegtu pēc iespējas lielāku vakcinēto procentu. Varbūt tā epidemioloģiskā domāšana ir mazliet jāmaina, prioritārās grupas ir aizsargātas, bet vajadzētu vakcinēt arī tos, kuri ir aktīvi,” uzskata Zatlers.

Eksprezidents uzskata, ka šobrīd svarīgākais ir vakcinēt tos, kuri pārnēsā vai izplata šo vīrusu, un nepārtraukti jāpatur prātā, ka vakcinācijas process var mainīties visu laiku. “Tomēr valdībai ir jābūt gatavai ļoti aktīvi reaģēt gan uz to, kas notiek ar pašu slimību, gan uz to, kā mainās sabiedrības domas. Tas ir viens no veiksmīgas vakcinācijas priekšnoteikumiem,” piebilda Zatlers.

Viņš uzskata, ka tie ģimenes ārsti, kas ir gatavi un vēlas vakcinēt savus pacientus, ir priekšzīme citiem. Tāpēc viņi būtu jāatbalsta un jādod vairāk vakcīnas. “Viņi ļoti labi pārzina savus pacientus un spēs noteikt, kuru var vai nevar vakcinēt, tad atkristu visas tās ieviestās formalitātes, izziņas un īsziņu sūtīšana par to, kuram tā pienākas un kuram ne,” sacīja Zatlers.

Tomēr viņš uzskata, ka visus ģimenes ārstus nevar likt “vienā kulītē”, jo ir tie, kuri saprot situāciju, grib palīdzēt sabiedrībai, un tie, kuri neko nesaprot. “Ir tādi, kuri saviem pacientiem iesaka nevakcinēties, bet tad grūti viņus nosaukt par ģimenes ārstiem. Ja mediķis nesaprot pašlaik esošo situāciju, tad rodas jautājums, kā viņš ārstē citas slimības, un te jau jāaktualizē jautājums par robiem viņa izglītībā,” sacīja Zatlers un piebilda, ka šī situācija liks pavērtēt ģimenes ārstu kvalitatīvo darbu un pamazām sākt vērtēt to tālāko darbību medicīnā.

Zatlers arī skaidroja, ka viņam pašam otrās potes datums viņam mainīts tāpēc, ka ir mainījušās vakcinēšanas vadlīnijas. “Līdz ar to iesaka otro poti taisīt vēlāk, intervālam no astoņām nedēļām pārejot uz 11-12 nedēļām, kas ir pilnīgi normāli, es to saprotu,” sacīja eksprezidents.

Bijusī valsts pirmā persona piebilda, ka par vadlīniju mainīšanu nav pamata izbrīnam vai ažiotāžai, jo vakcīnas joprojām tiek pētītas – tiek skaidrots, kā panākt to maksimālo efektivitāti un mazākos blakusefektu riskus.

Zatleram vakcinācija pret Covid-19 sākta ar “AstraZeneca” ražoto preparātu, taču viņš pauda, ka visas Latvijā pieejamās vakcīnas ir līdzīgas.

Jau ziņots, ka līdz šim kopumā vakcīnas pret Covid-19 pirmo devu Latvijā saņēmuši 163 419 cilvēki, bet abas devas – 26 727 cilvēki. Atbilstoši Centrālās statistikas pārvaldes datiem 2021. gada 1. janvārī Latvijā provizoriski bija 1,894 miljoni iedzīvotāju, tātad pirmo poti pret Covid-19 līdz šim varētu būt saņēmuši 8,63% iedzīvotāju, bet abas – 1,41% iedzīvotāju.

LETA jau ziņoja, ka pagājušā gada 28. decembrī kā pirmos Latvijā pret Covid-19 sāka vakcinēt lielo slimnīcu darbiniekus, bet vēlāk pakāpeniski tika atvērtas citas prioritāri vakcinējamo personu grupas. Šā gada 3. aprīlī pirmo reizi tika atvērti speciāli izveidotie liela mēroga vakcinācijas centri, jo Latvijas rīcībā pirmo reizi bija nonācis lielāks daudzums vakcīnu.