Žanis Lipke, izrādās, aizrāvās ar preču kontrabandu. Muzejā tapusi interesanta izstāde

Komentāri

Viens no varonīgākajiem ebreju dzīvību glābējiem Latvijā Otrā pasaules kara laikā bija Žanis Lipke. Kā izrādās, viņš bijis cilvēks, kurš varas diktātam nepaklausīja arī citās jomās, proti, nodarbojās ar preču kontrabandu. Šis fakts vēsturniekus pamudinājis izveidot izstādi par 20. gadsimta 20. gadiem – laiku, kad kontrabanda Latvijā zēla un plauka. Vispopulārākie nelegālās tirdzniecības objekti bija mežģīnes, porcelāns un spirts.

Izstāde ar nosaukumu “Spirts. Zīds. Mežģīnes” nedaudz romantizētā veidā atklāj Latvijas kontrabandas aizkulises pirms gandrīz simts gadiem. Vēsturniece Guna Vainovska stāsta, – tolaik Eiropa atguvās pēc Pirmā pasaules kara – izveidojās nacionālo valstu robežas, mainījās naudas zīmes un preču cenas.

Guna Vainovska, vēsturniece:

Cilvēkam, kas agrāk dzīvojis vienā lielā valstī, bija grūti saprast: kā? kāpēc es nevaru tās olas vai sviestu, kas man ir pārpalikumā, aiznest uz kaimiņu ciemu un tur pārdot?

Ne velti izstāde par kontrabandu ierīkota Žaņa Lipkes memoriālā. Drosmīgajam vīram, kurš Otrā pasaules kara laikā no nāves izglāba desmitiem ebreju, nebija sveša likuma neievērošana. 1939. gadā viņu pieķēra mežģīņu kontrabandā. No bargā soda – gandrīz tūkstoš latiem, Lipke izspruka, jo sākās Otrais pasaules karš.

“Viņš bija nokāpis no angļu kuģa. Rīgas eksporta ostā muitnieki viņu ir apturējuši, jo viņam rokā bijusi pudele ar samaltu kafiju, ko acīmredzot viņš nesis uz mājām. Pārmeklējot Lipki, tika konstatēts, ka ap viņa ķermeni ir apsietas 8 metru mākslīgā zīda mežģīnes,” stāsta vēsturniece.

Tolaik modes dāmām viena no pieprasītākajām kontrabandas precēm bija dažādi audumi un mežģīnes, no kā tika šūtas blūzes, kleitas un galdauti.

Liela cieņā bija arī nelegāli ievestie porcelāna trauki. Kā visos laikos, populāra bijusi arī pagrīdes alkohola, tolaik tieši spirta, tirdzniecība.

Izstāde Žaņa Lipkes muzejā būs apskatāma līdz pat maijam.

Mārtiņš Kaija atklāj, kā mīlestību padarīt mūžīgu

Mārtiņš Kaija atklāj, kā mīlestību padarīt mūžīgu 3

Tetovējumam ne vienmēr jābūt ar dziļu jēgu – pietiek ar to, ka tas labi izskatās uz ādas – , tomēr visai bieži tetovējumi ir cieši saistīti ar mīlestību – kur nu vēl labāku veidu, kā padarīt to mūžīgu un vienmēr paturēt pie sevis! Tetovēšanas mākslinieks Mārtiņš Kaija neatbalsta tikai vienam otra vārda iemūžināšanu uz ādas – kāpēc gan, ja viens tetovējums var izteikt pat tūkstošiem vārdu.

Lasi vēl