“Zaļā josta”: Plastmasas izstrādājumi veikalos pēc 3. jūlija tikai saruks, bet nepazudīs pavisam

3 komentāri

Tirdzniecībā pieejamais plastmasas izstrādājumu apmērs pēc 3. jūlija, kad stājas spēkā vienreizlietojamo plastmasas trauku tirdzniecības liegums, tikai samazināsies, bet nepazudīs pavisam, piemēram, dažādi plastmasas iepakojumi un kastītes lielveikalu salātiem joprojām būs pieejamas, TV3 ziņu raidījumam “900 sekundes” sacīja izlietotā iepakojuma apsaimniekošanas uzņēmums SIA “Zaļā josta”  pārstāvji.

Pēc vienreizlietojamo plastmasas trauku tirdzniecības lieguma stāšanās jūlija sākumā būs jālieto dažādas alternatīvas – papīra vai citu dabīgu šķiedru trauki. Taču tie var būt pat trīs reizes dārgāki un nav derīgi pārstrādei Latvijā. Izrādās, ka plastmasas izstrādājumi tirdzniecībā pēc 3. jūlija tikai samazināsies, bet nepazudīs pavisam, norāda “Zaļās jostas” pārstāvji.

Restorāna “Osta” vadītāja rāda dakšiņas, nazīšus un karotes, kas viņu restorānā aizstāj plastmasas piederumus. Savukārt līdzi ņemšanas kastītes šim restorānam ir no stikla. Tās esot jānopulē, arī vāciņi nolietojoties, attiecīgie trauki esot smagāki.

Restorāna vadītāja piebilst, ka daudzkārt lietojamo trauku apkopšanā ir jāiegulda vairāk darba un virtuvē tie aizņem vietu. Tāpēc restorāni jau sāk domāt par daudzkārt lietojamo trauku apmaiņas sistēmu, kurā piedalītos vairāki ēdinātāji.

Laura Eistreiķe, restorāna “Osta” vadītāja

“Es zinu, ka pie mums jau tiek domāts par to, un mēs ļoti labprāt iesaistītos šajā procesā, un gribētu attīstīt šo lietu.”

Pasaules lielajās pilsētās jau esot atsevišķi dienesti, kas nodarbojas ar daudzkārt lietojamo trauku savākšanu, mazgāšanu un atgriešanu restorānos. Visdrīzāk arī Latvijā kaut kas līdzīgs būs nepieciešams. Izrādās, sadārdzinājums atsevišķām plastmasas kategorijām ir būtiski jūtams.

Iepakojumu un plastmasai alternatīvu galda piederumu ražotāju “Multipack” pārstāve norāda, ka plastmasas aizstāšana nebūs lēta. Taču, kā izrādās, arī šķietami 100% papīra trauki patiesībā vairumā gadījumu satur plastmasu.

Kristīne Krave, SIA “Multipack” mārketinga vadītāja

“Populārākais, ko katrs zina, ir kafijas krūzītes, ko lietojam dažādu degvielas uzpildes staciju tīklos kā vienreizlietojamas. Šīs krūzītes, lai spētu izturēt karstos šķidrumus, vienmēr tiek apstrādātas ar polimēru.”

Savukārt cukurniedru šķiedras trauki var šķist krietni draudzīgāki dabai. Taču tā arī īsti neesot. Eksperti norāda, ka to audzēšanā izmanto dažādas augu apstrādes metodes, kas negatīvi ietekmē apkārtējo vidi.

“Zaļās jostas” pārstāve norāda, ka vispareizāk, rūpējoties par dabu un savu veselību, ir jāizmanto vairākkārt lietojamie trauki. Atteikšanās no plastmasas ir tikai pirmais nelielais solītis.

Laima Kubliņa, “Zaļās jostas” mārketinga vadītāja

“Tīri teorētiski mēs nelietojam plastmasu, jā tas sadalīsies nedaudz īsākā laikā, bet mēs radām atkritumus. Ja mēs paņemam metāla salmiņu, kuru pēc tam var izmazgāt un lietot atkārtoti, tad mēs neradām atkritumus.”

Plastmasas trauku, salmiņu un plastmasas vates kociņu tirgošanas liegums stājas spēkā 3. jūlijā. Taču no veikalu plauktiem šīs preces pazudīs nedaudz vēlāk, jo uzņēmēji drīkst iztirgot noliktavās esošos uzkrājumus.
3 komentāri