Zaķusalā briest grandiozas pārmaiņas – plāno būvēt un TV tornī kārt Fuko svārstu

10 komentāri
Zaķusalā briest grandiozas pārmaiņas – plāno būvēt un TV tornī kārt Fuko svārstu
(Foto: Agnese Gulbe / LETA)

Pēc vairāku gadu dīkstāves teju vienlaikus sarosījušies vairāki ”megaprojektu” attīstītāji Zaķusalā, Rīgā. Televīzijas translācijas torni pārbūvē par modernu tūrisma objektu, brikšņus grasās pārvērst par parku ar panorāmas ratu, un būšot arī jauns debesskrāpis un vesels dzīvojamais rajons.

Pēc lokālplānojuma Zaķusalu var iedalīt trīs daļās – dienvidos ap Televīzijas translācijas torni, vidusdaļā starp torni un Salu tiltu, kā arī ziemeļos – virs tilta. Šonedēļ Rīgas domes Pilsētas attīstības komisija apstiprināja Zaķusalas ziemeļu lokālplānojumu. Tas ļauj pabeigt gandrīz 40 gadus seno ieceri un blakus sabiedriskās televīzijas ēkai uzcelt vēl vienu debesskrāpi. Šo projektu pēc oriģinālās arhitekta Andra Purviņa ieceres izstrādā viņa meitas Daces Melbārdes firma

Dace Vulfa
arhitekte

Mans tēvs bija Latvijā diezgan slavens arhitekts apmēram 70-80 gados, viņa populārāko darbu sarakstā ir šis te Televīzijas centrs, Gaiļezera slimnīca, Dobeles slimnīca, Lido centrs. un es pati uzskatu tieši šo te kompleksu par viņa nozīmīgāko darbu.

Lai nebojāto UNESCO aizsargāto Rīgas vēsturiskā centra ainavu, Zaķusalas ziemeļos ir atļauta tikai trīs stāvu augstuma apbūve. Vienīgais pieļaujamais izņēmums ir pabeigt savulaik pusuzcelto ēku kompleksu. Tādēļ arhitekte stingri pieturas oriģinālajai iecerei, ieviešot tikai modernus akcentus kā jumta izgaismojumi un galerijas, lai padarītu ēku gaišāku un modernāku.

Šo projektu īstenot grib SIA Biznesa centrs Zaķusala, un jaunā ēka būšot daudzfunkcionāls konferenču centrs, viesnīca un biroju telpas. Publiski jau izskanējis, ka tajā varētu ieguldīt aptuveni 65 miljonus eiro. Tikpat lielas pārmaiņas varētu sagaidīt arī līdz šim novārtā pamesto teritoriju uz ziemeļiem no debesskrāpjiem.

Zaķusalas ziemeļos šobrīd atrodami tikai brikšņi, bet saskaņā ar Rīgas domes plāniem pēc dažiem gadiem te jābūt labiekārtotam parkam ar atrakcijām un pat panorāmas ratu. Turklāt būvējot ”Rail Baltica”, blakus dzelzceļa tiltam uz šejieni varētu tikt uzbūvēts vēl viens gājēju un veloceliņš.

”Lai ērti varētu tikt no centrāltirgus puses uz Pārdaugavu un pie viena būtu arī šī noeja uz Zaķusalu, tātad uz parku, kas arī tūristiem – tur nav liels attālums no tirgus puses – dotu šo iespēju viegli ātri nokļūt pie Panorāmas rata un vērot gan vecpilsētas pusi un centru, gan arī Pārdaugavu un arī mūsu pilsētas galveno kompozīcijas asi Daugavu,” vērienīgos plānus atklāj Rīgas Pilsētvides attīstības pārvaldes vadītāja Ilze Purmale.

Šobrīd gan nav garantiju, ka panorāmas rats taps, jo finansējums tam vēl nav piešķirts. Zaķusalu par tūrisma centru gan tik un tā sola padarīt televīzijas translācijas torņa saimnieki, izmantojot faktu, ka tornis ir viena no augstākajām ēkām Eiropā. Piecos gados to paredzēts renovēt, uzcelt pie tā jaunus birojus, konferenču centru, sakārtot apkaimi, bet priekš tūristiem uzbūvēt jaunu skatu platformu, restorānu, kā arī dažas Latvijā līdz šim tik tiešām neredzētas atrakcijas kā skywalk jeb pastaigu debesīs.

Tāpat, jau piesaistīti zinātnieki, kuri rēķina, vai zem torņa varētu iekārt augstāko Fuko svārstu pasaulē.

”Fuko svārsts ir  diezgan sena ”uzparikte”, kas tad pierāda to, ka zemeslode griežās. Un tā ir iekārta augstā striķī smaga bumba. Mēs domājam, ka mums būs arī smagākais Fuko svārsts pasaulē. Kādēļ? Tādēļ, ka mums ir ļoti pateicīgs tornis, kuram ir trīs kājas starp kurām kaut ko var iekarināt,” norāda LVRTC priekšsēdētājs Jānis Bokta.

Tādējādi paredzēts piesaistīt vismaz 200 000 tūristu gadā. Lai darbiem sagatavotos, jau sākta torņa pārkrāsošana un top pārbūves tehniskais projekts. Izmaksas varētu sasniegt vairākus desmitus miljonu eiro.

Atlikušajā teritorijā starp Salu tiltu un Televīzijas translācijas torni saimnieko būvfirma Merks. Arī šai zemei pašlaik izstrādā jaunu lokālplānojumu. Agrākie grandiozie plāni par 25 stāvus augstu debesskrāpju rajona celtniecību tagad atmesti. Tā vietā te plānots veidot dzīvojamo rajonu ar mājām augstumā no četriem līdz astoņiem stāviem.

Foto: Zaķusalas panorāmas

TOP komentāri

 • EX
  +2 +2 0

  EX

  Top palaista garām iespēja uzbūvēt Akustisko koncertzāli! Tur ir jau ir TROLEIJBUSA līnija, un cita infrastruktūra. Kur skatās Ušakovs un Ameriks, laikam jau +20% virzienā...
 • Bareks Nezinams
 • Kristaps Skuja
  0 0 0

  Kristaps Skuja

  Nu nez nez... skatoties ka Latvijā prot būvēt, diez vai gribēsies iet uz "atrakcijām"

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl