Žaklīna Cinovska: NEPLP anulējis “PBK Latvija” apraides atļauju klaja populisma dēļ

2 komentāri
Žaklīna Cinovska: NEPLP anulējis “PBK Latvija” apraides atļauju klaja populisma dēļ
PUBLICITĀTES FOTO

Anulējot apraides atļauju “PBK Latvija”, Nacionālā elektronisko plašsaziņas līdzekļu padome (NEPLP) faktiski slēgusi latviešu valodā raidošu kanālu, un tas darīts klaja populisma dēļ, jo PBK zīmols auditorijas apziņā bija iesakņojies kā kaut kas informatīvi propagandisks, lai gan nu jau vairāk nekā gadu no visām PBK programmām ir izslēgts jebkāds politiskais saturs, uzskata PBK radošā direktore Žaklīna Cinovska.

Lasi vēl: Žaklīna Cinovska kļuvusi par Pirmā Baltijas Kanāla radošo direktori

PBK kolektīva vārdā viņa izsaka nožēlu par NEPLP pieņemto lēmumu anulēt apraides atļauju TV programmai ”PBK Latvija”, kas jaunajai komandai liedz iespēju īstenot uzsākto stratēģiju kanāla pārejai uz jauniem vietējā satura raidījumiem latviešu valodā.

”NEPLP, pieņemot lēmumu slēgt ”PBK Latvija”, faktiski slēdz latviešu valodā raidošu kanālu, jo lēmums ir attiecināms uz pagātni – kanālu ar pilnīgi citu saturu. Ņemot vērā, ka kanālu jau tika sākts pārveidot, NEPLP ir sodījis kanāla jauno komandu, kas tikai nesen uzsākusi darbu pie kanāla uzlabošanas, stiprinot latviešu valodā raidošu informatīvo telpu un pilnībā izslēdzot jebkādus iespējamos pārkāpumus, kurus NEPLP saskatīja līdz šim,” pauda PBK radošā direktore.

Viņa piebilda, iekams piekritusi uzņemties darba pienākumus PBK, bija iepazinusies ar situāciju saistībā ar NEPLP konstatētajiem pārkāpumiem, bet viņai nešķita nopietni, ka “kanāla slēgšanas iemesls var būt kāda izteikums par brīnumspēju piedēvēšanu siļķei”. “Man tas likās neiespējami, it sevišķi, ja tas no NEPLP puses tika vērtēts, kā: “…apdraudējums sabiedrībai… un šāda informācijas paušana ir valsts un sabiedrības veselību un drošību apdraudoša, kā arī tā varētu radīt nopietnus un smagus apdraudējuma riskus,” atsaucoties uz NEPLP lēmumu skaidroja Cinovska.

Viņa atgādina, ka PBK bija arī iesniedzis tiesā divus pieteikumus par tiesvedības atjaunošanu saistībā ar jaunatklātajiem apstākļiem, kas ir gana nopietni un sabiedrības interesēm nozīmīgi. “Neskatoties uz to, ka tiesa šos PBK pieteikumus vēl nebija sākusi izskatīt, tomēr NEPLP to neņēma vērā un paziņoja par apraides atļaujas anulēšanu nekavējoties,” norāda viņa.

Skaidrojot, kāpēc “PBK Latvija” programma tika pārveidota, viņa norāda – novērtēta esošā situācija Latvijas televīziju tirgū un, redzot, ka milzīgajā audiovizuālo darbu piedāvājumā saturs un kanāli latviešu valodā ir mazākumā, kanāla īpašnieki izmantoja iespēju un vienu no saviem kanāliem pielāgoja tieši latviešu auditorijai.  Visu saturu ieskaņojot latviešu valodā un papildus uzsākot vietējā satura veidošanu.

Ņemot vērā to, ka apraides atļaujas darbības pamatnosacījumos tikai “PBK Latvija” ir ļauts raidīt arī latviešu valodā, bet pārējo divu programmu – PBK Igaunija un PBK Lietuva – apraides atļaujās šāda iespēja izslēgta, kanāla vadība izvēlējās to, kuram licencē stingri uzraudzītie apraides noteikumi ļauj raidīt arī latviešu valodā – “PBK Latvija”. Tikpat nozīmīgs iemesls bija arī gada sākumā sabiedrisko mediju aiziešana no reklāmas tirgus, līdz ar to kanāls varēja sākt konkurēt par reklāmas pasūtījumiem, kas bija domāti latviešu valodā raidošu kanālu skatītājam.

Šo pašu iemeslu dēļ arī tika izveidots mans “iTV kanāls”, kurš raida tikai un vienīgi vietējo saturu un ar kuru jau tika noslēgti sadarbības līgumi.

“Apstāklis, kas no NEPLP puses, manuprāt, bija pretvalstiski ignorēts, ir fakts, ka 19.oktobrī Ministru prezidents Krišjānis Kariņš paziņoja un aicināja, ka valstī kādam steidzami jārod kāds risinājums krievvalodīgās auditorijas neatliekamai informēšanai par pandēmiju un vakcinēšanos! Mēs nekavējoties atsaucāmies šim aicinājumam un steidzamā kārtā paātrinājām veselības raidījumu cikla “Būsim informēti un veseli” sagatavošanu un pārraidi PBK Latvija ēterā, galveno uzsvaru saturā liekot uz Covid-19 situāciju valstī,” viņa norāda, piebilstot, ka par šo NEPLP informēta 20.oktobra sēdē.

Viņa uzsvēra, ka “PBK Latvija” bija un ir gatavs krievvalodīgo auditoriju informēt par pandēmiju un vakcinēšanos par saviem līdzekļiem, nepiesaistot nekādus valsts resursus – veidot informatīvu kampaņu ar raidījumu ciklu. “Tomēr šī iniciatīva, NEPLP ieskatā, nebija pietiekami svarīga, tādējādi ignorējot ne tikai mūsu iniciatīvu, bet pat valdības vadītāja aicinājumu rīkoties, lai informētu krieviski runājošo auditoriju Covid-19 ārkārtas stāvokļa situācijā, ” viņa pauž sašutumu, norādot, ka nākamajā dienā no preses kanāla komanda uzzināja, ka “PBK Latvija” apraides atļauja ir anulēta.

PBK radošā direktore atgādina – likumā ir skaidri norādīts, ka: “izvērtējot pārkāpuma būtiskumu, Nacionālā elektronisko plašsaziņas līdzekļu padome ņem vērā pārkāpuma sabiedrisko bīstamību, elektroniskā plašsaziņas līdzekļa veiktās darbības saistībā ar pārkāpuma seku un atkārtošanas novēršanu, pārkāpuma ietekmi uz vispārējo elektroniskā plašsaziņas līdzekļa darbību un spēju to turpināt.” Tāpēc viņas izskatā apraides atļaujas anulēšana no NEPLP un tā vadītāja Āboliņa kunga puses tika sperts klaja populisma dēļ – vairāk vai mazāk, PBK zīmols auditorijas apziņā bija iesakņojies kā kaut kas informatīvi propagandisks, lai gan nu jau vairāk nekā gadu no visām PBK programmām ir izslēgts jebkāds politiskais saturs, ko NEPLP zināja, taču izslēdza jebkādu dialogu, nepieņēma nevienu argumentu, noraidīja pārbaudes laiku.

Viņa norāda, – arī pati televīzijas programma “PBK Latvija” pašreiz ir apturēta, tomēr laikmets ar savām tehnoloģijām nebeidz attīstīties, piedāvājot arvien jaunas un jaunas iespējas, bet katrs sarežģījums ir maskējusies jauna iespēja un iespējas ir vienmēr.

2 komentāri