VUGD 176 ugunsdzēsēju automašīnu iegādei piecos gados nepieciešami 60 miljoni eiro

1 komentārs

Iekšlietu ministrija kārtējo reizi devusies uz valdību, lūdzot piešķirt finansējumu vairāk nekā 170 jaunu ugunsdzēsēju automašīnu iegādei. Ja autoparks netiks atjaunināts, tad tuvāko gadu laikā var nākties slēgt lielu daļu ugunsdzēsēju depo, vēsta TV3 Ziņas.

TV3 Ziņu sižetā redzamajai automašīnai ir 30 gadu, un, lai gan tīri vizuāli šķiet, ka tās īstā vieta būtu muzejā, to joprojām izmanto, dodoties izsaukumos. Apstākļi, kādos glābēji pārvietojas, ir neapskaužami.

“Pirmais jau ir kas – ar manu augumu ir ļoti grūti pat iekāpt iekšā. Protams, šeit nav nekādu kondicionieru. Šeit automobilim nav pat nekādas drošības jostas, un no drošības viedokļa tas ir pat bīstams automobilis,” secina VUGD Tehniskā dienesta pārvaldes Loģistikas nodaļas priekšnieks Pēteris Lunts.

Glābējs stāsta, – šīs mašīnas lūstot pat, stāvot uz vietas. Automobilim ir izteiktas problēmas ar rūsu, ūdens tvertnē bieži parādās caurumi, kā arī ir problēmas ar dzinēju. Arī reaģēšanas ātrums uz izsaukumiem mēdz būt ilgāks.

“Šis automobilis pilnu savu ātrumu attīsta tikai tad, kad dzinējs ir uzsilis, un paies kādas 10-15 minūtes, kamēr automobilis pilnībā uzsils. Pie mūsu transportlīdzekļu ekspluatācijas, kad mums jāmēro īsi gabali ātrā laikā, šis auto ir ļoti nepateicīgs,” atzīst VUGD Tehniskā dienesta pārvaldes Loģistikas nodaļas priekšnieks.

Par katastrofālo transportlīdzekļu stāvokli ugunsdzēsēji informējuši vairākkārt. Optimālais automašīnu vecums būtu 10 gadu, bet realitātē daļai tehnikas nolietojums ir virs 30 un pat 50 gadiem. Tā rezultātā došanās uz izsaukumiem jau kļūst bīstama pašiem glābējiem.

“Nesenais atgadījums Cesvainē, kur mēs atceramies, ka mašīna, dodoties uz ugunsgrēku, pati aizdegās. Aizdegās motora nodalījums, kā arī fiziski tā elektroinstalācija, kurai jau ir 40-50 gadu, tai vienkārši sāk drupt izolācija,” atminas ģenerālis, VUGD priekšnieka vietnieks Intars Zitāns.

No 204 VUGD autocisternām vecumā virs 15 gadiem ir vairāk nekā puse. Ugunsdzēsēji vērš uzmanību – ja autoparku neatjaunos, tuvākajos gados var nākties slēgt vairākus depo.

“Ja mēs kaut ko ar steigu nedarīsim [saistībā] ar autoparka nomaiņu, īpaši uzsvēršu – ar pirmās reaģēšanas pamatmašīnām, kuras reaģē uz notikumiem un likvidē lielāko daļu ugunsgrēku, mēs būsim spiesti varbūt apstādināt darbību 60 struktūrvienībās, kas ir divas trešdaļas,” saka VUGD priekšnieka vietnieks.

Patlaban steidzami nepieciešams iepirkt 176 transportlīdzekļus. 169 no tām ir izsaukumiem nepieciešamās autocisternas, par cita veida tehniku nemaz nerunājot.  Kopumā nepieciešami gandrīz 60 miljoni eiro, un VUGD tos lūdz piešķirt pa daļām, proti, turpmāko piecu gadu laikā vidēji 10 līdz 12 miljoniem gadā.

Valdība 6. jūlijā atbalstīja iekšlietu ministrijas informatīvo ziņojumu, atbalstot VUGD lūgumu. Tas gan vēl negarantē naudas piešķiršanu, jo par to valdība lems, veidojot katra gada budžetu.

Lasi vēl: Aprit septiņi gadi pēc Zolitūdes traģēdijas; gandrīz puse VUGD autocisternu ir vecākas par 20 gadiem

1 komentārs