Viternbergs: Vairākās nozarēs Covid-19 ierobežojumi patlaban ir neloģiski

7 komentāri

Vairākās nozarēs ierobežojumi šobrīd ir neloģiski un šodien valdības sēdē iecerēts runāt par to mazināšanu, šorīt “900 sekundēm” sacīja ekonomikas ministrs Jānis Vitenbergs (NA).

Ekonomikas ministrs Jānis Vitenbergs

“Mēs no Ekonomikas ministrijas nekad neesam runājuši par ierobežojumu atcelšanu vai mīkstināšanu šajos apstākļos, bet runājam par neloģiskuma izskaušanu. Ir runāts jau gana daudz, ka pavasarī īpaši būtu svarīgi atļaut ēdināt āra terasēs, jo daudziem ēdinātājiem ir tāda iespēja. Redzam, ka arī citās valstīs, pat mūsu kaimiņvalstis pie lielākiem saslimstības rādītājiem, ir šādu iespēju ir atradušas.”

Viņš piebilda, ka, viņaprāt, ļoti kritiska ir situācija arī skaistumkopšanas nozarē, kur liela daļa no speciālistiem vēl aizvien nevar strādāt. “Šeit arī ir izveidojies tāds kā kalambūrs, ka daļa speciālistu, kuri strādā medicīnas iestādēs, var veikt pakalpojumu, viņi pat reklamējas, bet šie paši speciālisti savās privātpraksēs to nevar darīt. Tas ir izteikts konkurences kropļojums.”

Vitenbergs sacīja, ka būtiski ir arī atļaut sportošanu iekštelpās, ievērojot epidemioloģiskos drošības pasākumus, piemēram, nodrošinot, ka cilvēki viens ar otru nekomunicē. “Ir virkne sporta veidu, kur kaut vai divi cilvēki iekštelpās vai uz daudziem kvadrātmetriem varētu turpināt šīs aktivitātes,” uzskata ministrs.

Vitenbergs teica, ka Ekonomikas ministrija par izmaiņām attiecībā uz iepriekš minētajiem ierobežojumiem runā ik nedēļu, tie prezentēti arī operatīvajās vadības grupās. “Es tomēr rosināšu kolēģus [valdības sēdē tos atbalstīt],” viņš sacīja.

Ekonomikas ministra ieskatā, arī tirdzniecības centri ir izpildījuši visus “mājasdarbus” un viņi gaida iespēju atsākt strādāt. “Prasības drošas tirdzniecības modelī ir gana striktas,” nepieciešamību ļaut strādāt tirdzniecības centriem pamatoja Vitenbergs.

Viņš arī teica – būtiski ir novērt iepriekšminētās nepilnības tirdzniecības ierobežojumos, panākot kompromisu, kas ir viņa prioritātes šīs dienas sarunās ar valdību.

Viņš arī, komentējot Ministru prezidenta Krišjāņa Kariņa (JV) šonedēļ pausto par to, ka valdībai jāsāk domāt par valsts atbalsta izbeigšanu Covid-19 krīzē skartajiem, norādīja, ka neatbalsta šādu priekšlikumu attiecībā uz to nozaru uzņēmumiem, kas ierobežojumu dēļ joprojām nevar pilnvērtīgi strādāt. “Pārskatīsim [atbalsta saņemšanas nosacījumus]. Būs nozares, kā piemēram, būvniecība, informācijas un komunikāciju tehnoloģijas, kurām darbība nav ierobežota un valsts investē dažādos infrastruktūras projektos. Šīm nozarēm ir iespēja strādāt, tā kā pamainīsim fokusu varbūt programmas iekšienē uz nozarēm, kuras ir cietušas un turpina ciest. Uzskatu, kamēr turpinās ierobežojumi un nozares nevar strādāt – dažas no tām jau pusgadu – atbalsts tām ir jāturpina.”