Visu cieņu! Vairāk kā 20 ārzemnieki šobrīd ieradušies Latvijā tikai tāpēc, lai mācītos valodu

Pievienot komentāru
Visu cieņu! Vairāk kā 20 ārzemnieki šobrīd ieradušies Latvijā tikai tāpēc, lai mācītos valodu
Foto: Flickr / The LEAF Project

Jau otro gadu Latvijā norisinās kāds neparasts lingvistisks projekts. Tā gaitā ārvalstu studenti, kuri latviešu valodu mācās savu valstu universitātēs, gandrīz divas nedēļas intensīvi valodu apgūst tepat Latvijā. Kāpēc dažāda vecuma un nacionalitāšu cilvēki vēlas iemācīties latviešu valodu?

24 atraktīvi cilvēki vecumā no 16 līdz pat 64 gadiem gandrīz divu nedēļu laikā plāno apgūt latviešu valodu vismaz sarunvalodas līmenī Latvijas universitātes rīkotajā Latviešu valodas un kultūras vasaras skolā. Jāsaka gan, ka starp viņiem ir arī tādi, kā Dariuss no Austrijas, kurš valodu mācās tikai 2 gadus, taču jau bez problēmām sazinās ar vietējiem iedzīvotājiem.

Foto

 

Vistālāko ceļu līdz Latvijai ir mērojusi austrāliete Margareta. Viņai brauciens uz Rīgu nozīmē ko pavisam īpašu: viņas mamma un vecmamma bija latvietes, tāpēc sieviete vēlas apgūt valodu, ko dzirdējusi tikai agrā bērnībā. “Esmu viena no vairākiem tūkstošiem latviešu diasporas bērniem. Kā daudzi citi, es gribu uzzināt vairāk par kultūru un valodu, kurā runāja mani vecāki. Mana latviešu valoda pagaidām nav īpaši laba, bet pasniedzēji ir pacietīgi ar mani, viņi mani arī izaicina,” viņa saka.

Latvijas universitātes Pirmsstudiju mācību centra direktore Sarmīte Miltiņa stāsta, ka šogad lielāku uzsvaru ir likuši ne tikai uz latviešu valodas apguvi, bet arī uz kultūras pasākumiem.

Guns Džans no Pekinas universitātes Latvija viesojas jau otro reizi. Iepriekš viņš ieradās Rīgā pirms pusgada, lai saņemtu īpašu balvu: viņš kļuva par laureātu Raiņa un Aspāzijas 150. gadadienai veltītajā tulkošanas konkursā, jo viņš bija iztulkojis ķīniešu valodā vienu no Raiņa darbiem. Piedalīties vasaras skolā šogad viņu pamudināja klasesbiedrene, kura līdzīgā pasākumā piedalījusies pērn.

Latviešu valodas un kultūras vasaras skolu finansē Valsts izglītības attīstības aģentūra, Latvijas universitāte, kā arī Latviešu valodas aģentūra. Tās pārstāve norāda, ka jau šobrīd pasākuma organizatori aizdomājas par to, ko vēl varētu uzlabot šajā projektā, lai interesentu skaits būt vēl lielāks.

Starp vasaras skolas dalībniekiem ir patiesi latviešu valodas eksperti. Laurinass no Lietuvas latviešu filoloģiju studē Varšavas universitātē. Mācības ārzemju studentiem ilgs līdz 30. jūlijam, un begsies ar krāšņu noslēguma pasākumu Brīvdabas muzejā.

Video