Visiem veterāniem, kas piedalījās cīņās pret komunistisko vai nacistu režīmu, plāno piešķirt īpašu statusu

2 komentāri
Visiem veterāniem, kas piedalījās cīņās pret komunistisko vai nacistu režīmu, plāno piešķirt īpašu statusu
Bunkurs Mangaļsalas mežā. (Sintija Zandersone / LETA)

Saeimas deputāti otrdien sprieda, vai “Otrā pasaules kara dalībnieka statuss” būtu jāpiešķir arī tiem, kas pirms Otrā pasaules kara nebija Latvijas pilsoņi, bet cīnījās pret komunistisko vai nacistisko režīmu un tikai vēlāk ieguva pilsonību.

Kamēr vairumam Latvijas krieviski runājošo tuva ir tradīcija svinēt tā sauktos Uzvaras svētkus 9. maijā, valstī Otrā pasaules kara upurus piemin 8. maijā, noliekot ziedus pie Mūžīgās uguns Brāļu kapos. Pēdējos gados šajā svinīgajā ceremonijā piedalās arī bijušie sarkanarmieši un leģionāri. Tā ir bijušā Valsts prezidenta Andra Bērziņa iniciatīva – vienot pretējā pusē karojošos.

Pēc viņa ieteikuma arī sāka gatavot likumu “Par Otrā pasaules kara dalībnieka statusu”, kas paredz juridiska statusa piešķiršanu tiem, kuri bija pirmskara Latvijas pilsoņi un Latvijas okupācijas laikā piedalījās bruņotās cīņās pret komunistisko vai pret nacistisko režīmu.

Ikmēneša pabalsti, piemēram, nacionālās pretošanās kustības dalībniekiem, viņiem netiktu piešķirti. Taču pēc likumprojekta pieņemšanas pašvaldības varēs lemt par sociālo garantiju noteikšanu statusa saņēmējiem, kā arī pēc saviem ieskatiem piešķirt viņiem atvieglojumus pašvaldību nodevu maksāšanā vai pakalpojumu saņemšanā. Nekas no tā pašvaldībām nebūs jādara obligāti.

Likums neprasa lielus finansiālus līdzekļus – apmēram 50 tūkstošus eiro.

Ja Finanšu ministrija radīs līdzekļus šim projektam un Saeima to atbalstīs, tad likums “Par Otrā pasaules kara dalībnieka statusu” spēkā stāties varētu no 1. februāra. Komisijas deputāti lēš, ka statusam pieteikties pirmajā gadā varētu apmēram 500 cilvēku, vēlāk skaits varētu pieaugt.

TOP komentāri

 • Olga Kononova
  +1 +1 0

  Olga Kononova

  Bet,vai čekisti,kas ir atbildīgi par simtiem tūkst.nevainīgu cilvēku slepkavībā arī būs veterāni? Nevar aizbildināties ar pavēlēm,kă arī hitlera gestapo!!!!
 • nevajag
  0 0 0

  nevajag

  Kādreiz PSRS un tagad Krievijā VISIEM čekistuem piežķirts hara veterāna statuss. Un nav zināms, kurš bija čekists, kurš kareivis. Pie tam čekisti frontē nekaroja (dažreiz gan no muguras šāva uz savējiem, ja tie uzbrukumā lēni skreja)/

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl