Visbiežāk aizbraucēji nevēlas atgriezties Latvijā, jo nejūtas šeit gaidīti

3 komentāri
Visbiežāk aizbraucēji nevēlas atgriezties Latvijā, jo nejūtas šeit gaidīti
FOTO: LETA

Lai gan aizbraucējiem, atrodoties ārzemēs, saikne ar dzimteni nav zudusi, starp viņiem ir vērojama ārkārtīga neuzticēšanās valsts varai un viņi šeit nejūtas gaidīti.  Šādu drūmi ainu rāda Latvijas vēsturē lielākās ārzemēs dzīvojošo tautiešu aptaujas rezultāti, kas apliecina, ka lielākā daļa šo cilvēku arī tuvāko piecu gadu laikā neplāno atgriezties Latvijā.

Pēdējo desmit gadu laikā no Latvijas ir aizbraukuši ap 220 tūkstošiem Latvijas iedzīvotāju un šis skaitlis arvien turpina palielināties. Šādas aplēses parādās  Latvijas vēsturē lielākajā aizbraucēju aptauja – tajā piedalījās 14 tūkstoši cilvēki no 118 valstīm.

Aina nav iepriecinoša – tikai neliela daļa – 16% – vēlas tuvāko piecu gadu laikā atgriezties, bet visbiežāk aizbraucēji sevi ar Latviju vairs nesaista. tomēr, arī tie, kas neplāno atgriezties – jūtas piederīgi Latvijai. Cilvēki pat promesot seko līdzi ziņām par Latviju, regulāri sazinās ar mājās palikušajiem tuviniekiem, atzīmē Jāņus un klausās latviešu mūziku.

Trauksmes zvans ir arī teju zibenīgā aizbraucēju bērnu asimilēšanās mītnes zemē – pētījumā atklāts, ka pat Latvijā dzimuši bērni labāk runā svešvalodā, nevis dzimtajā mēlē.

Tiesa, daļa aizbraukušo varētu atgriezties, ja vien būtu labi atalgots darbs un sociālā stabilitāte. Lai varētu dzīvot, nevis izdzīvot.

Pētījuma autorus nepatīkami pārsteidzis, cik ļoti aizbraucēji neuzticas valstij un izjūta, ka viņus šeit neviens negaida. Aizbraucējiem šķiet, ka viņus atpakaļ gaida tikai vārdos, bet realitātē maz tiek darīts, lai iedzīvošanās no jauna Latvijā būtu ērta.

Pie šāda nepatīkama secinājuma ir nonācis Rolands. Par savām mājām viņš 13 gadus dēvēja Venecuēlu, bet kādā brīdī alkas pēc dzimtās zemes kļuva tik spēcīgas, ka nolēma atgriezties kopā ar svešumā iepazīto līgavu. Taču atgriešanās nav bijusi tik viegla kā cerēts – Rolanda nupat apņemtā sieva nespēj nokārtot uzturēšanās atļauju dažādu birokrātisku aplamību un kļūmju dēļ.

3 komentāri