Intervija: 84 gadus vecais cēsnieks Vilnis radījis mīļu dāvanu Latvijai simtgadē

Anita Gušča

Autors: Anita Gušča

3 komentāri
Intervija: 84 gadus vecais cēsnieks Vilnis radījis mīļu dāvanu Latvijai simtgadē
Foto: Inga Plūme

84 gadus vecais cēsnieks Vilnis Ozoliņš sarūpējis īpašu dāvanu Latvijai simtgadē – paša rokām darinātas 100 oša koka karotes.

Sarūpēto dāvanu oficiāli plānots pasniegt Latvijas valsts simtgades birojam 3. jūlijā, kad mākslinieks ar visām karotītēm būs ieradies Rīgā. Tās dienas vakarā pēc Pasaules latviešu koru koncerta Esplanādē pirmās 40 karotītes paredzēts izdalīt latviešu koru vadītājiem no 33 dažādām pasaules valstīm. Pārējās karotes plānots izdalīt Dziesmu svētku virsdiriģentiem, virsvadītājiem un citām ievērojamām personībām.

Jāpiebilst, ka Ozoliņa kungs visu mūžu dziedājis koros, tādēļ tie viņam ir sevišķi tuvi, savukārt izgatavot koka karotītes iedvesmojusi mīlestība pret Latviju.

“Visas idejas rodas aiz mīlestības. Es jau krietnu laiku domāju, ko es savai mīļajai Latvijai varētu veltīt. Man patīk darboties teju visās mākslas nozarēs. Tā nu es domāju, ko varētu uztaisīt. Varbūt koka skulptūru vai kaut ko no metāla… Vienu dienu runāju ar dēlu un teicu, ka man vislabāk padodas koka karotītes. Dēls man teica: Tēti, ja tu varētu iztaisīt 100 karotītes, tas būtu tā vērts,” sarunā ar portālu Skaties.lv stāsta Ozoliņš.

No idejas līdz taustāmām karotītēm pagājis pusgads. Pēdējie darbi pabeigti jūnija sākumā. Ieceres īstenošanai palīgā nācis arī galdniecības uzņēmums “Lāns”, kas palīdzējis ar materiāliem un nepieciešamajiem instrumentiem.

“Nezinu kādas idejas dzīts, bet es nopirku koka virpiņu vēl pirms iedomājos par karotītēm. Labi, ka tā, jo bez virpiņas man būtu bijis grūti. Ideja par karotītēm man nobrieda pagājušā gada beigās. Tad es sāku skatīt, kur varu dabūt materiālus. Tā es atradu firmu “Lāns”, kas man palīdzēja ar materiāliem, ēvelēm, zāģiem… Pašas karotītes es sāku gatavot šā gada sākumā. Pagāja seši mēneši, kamēr pabeidzu visas karotītes,” min Ozoliņš.

Amatniecība no koka meistaram nav sveša, – dažādus priekšmetus viņš darina sen. Ozoliņš 57 gadus nostrādājis par skolotāju. Kā pats smej – būtu nostrādājis vēl trīs, ja vien nebūtu iestājusies “dižķibele”. Paralēli darbam skolā, jau padomju laikā sācis darināt dažādus priekšmetus no koka, lai piepelnītos.

“Tā skolotāju aldziņa bija… nu jūs jau ziniet, kādas skolotājiem algas. Taisīju karotītes, nozīmītes un visu ko domāju, lai tiktu pie papildus naudiņas,” atminas Ozoliņš.

Foto: Inga Plūme

Savā mūžā meistars radījis daudz skaistus un arī praktiskus priekšmetus no koka. Reiz no koka izgrebis dzīvnieku skulptūras, no kurām pēcāk izveidots karuselis bērniem.

”Es to daru aiz mīlestības pret Latviju – tās cilvēkiem, zemi, tradīcijām un visām pārējām bagātībām, kas ir mūsu tautas rīcībā, kamēr vien esam brīvi. Novēlu, lai katra karote atvestu vismaz vienu latvieti atpakaļ mājās. Ar sveicieniem svētkos visiem latviešiem visā pasaulē,” bilst Vilnis Ozoliņš.
3 komentāri