Viņķele: Mīļie mazie un lielie Halovīna svinētāji, šogad izlaižam!

10 komentāri
Viņķele: Mīļie mazie un lielie Halovīna svinētāji, šogad izlaižam!
DMITRIJS SUĻŽICS, F64

Veselības ministre Ilze Viņķele (AP), ņemot vērā Covid-19 izplatību Latvijā, mikroblogošanas vietnē “Twitter” publiskotā video uzrunājusi Visu svēto dienas priekšvakara jeb Halovīna svinētājus, aicinot viņus šogad atturēties no tradīcijas un pa mājām nestaigāt, lai nepārnēsātu vīrusu.

Video mērķa auditorija bērni un viņu vecāki, kā arī visi Halovīna svinētāji kopumā, kurus ministre uzrunā, mudinot pievērsties šai nopietnajai ziņai.

“Visu lietu ministrija, kas šobrīd – tā nu ir sanācis – ir izrādījusies Veselības ministrija (VM), ir saņēmusi slepenu e-pastu no Visiem svētajiem. Un šajā e-pastā visi svētie nepārprotami saka, ka šogad Halovīna svinēšana, staigājot pa mājām, ir jāizlaiž,” paudusi ministre.

Viņa teica, ka tā saucamais “pacienā vai izjokosim” ir ļoti viltīgs, mazos saldumu kārotājus var apmuļķot vīruss un viņi no mājas uz māju var aiznest ļoti nevēlamu dāvanu – Covid-19 vai arī atnest jauno koronavīrusu saviem vecākiem vai vecvecākiem.

“Mīļie mazie un lielie Halovīna svinētāji, šogad izlaižam! Mūsu mērķis ir apmuļķot un pierunāt palikt savā vietā slimībai un jaunajam koronavīrusam,”

Ministre aicina šogad vecākiem sarūpēt našķus saviem bērniem Visu svēto dienā, bet “Covid-19 izjokot, paliekot mājās”.

Arī Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) savā mājaslapā, ņemot vērā šā brīža sarežģīto epidemioloģisko situāciju un strauji pieaugošu Covid-19 saslimstību Latvijā, vērš sabiedrības uzmanību uz galvenajiem piesardzības principiem, kas patlaban ikvienam kā Latvijas sabiedrībai ir jāievēro ikdienā.

“SPKC speciālisti aicina ikvienu rūpīgi pārdomāt un izvērtēt iespēju atturēties no Halovīna atzīmēšanas ārpus mājas. Šobrīd ļoti svarīgi ir atturēties no liekiem sociālajiem kontaktiem un nepiedalīties pasākumos, kurus apmeklē daudz cilvēku.”

SPKC atgādina, ka Covid-19 izplatības samazināšanai, no 30.oktobra ir jāievēro papildu drošības nosacījumi, piemēram, pulcējoties draugu un ģimenes lokā – iekštelpās un ārtelpās drīkst būt ne vairāk kā desmit cilvēki. Īpaši uzmanīgiem jābūt iedzīvotājiem riska grupās, piemēram, senioriem un cilvēkiem ar hroniskām slimībām, jo viņiem saslimšana ar Covid-19 var noritēt smagāk.

Tāpat SPKC aicina vecākus sekot līdzi bērnu gaitām un izskaidrot, cik ļoti liela nozīme patlaban ir katra atbildībai ne tikai sevis, bet arī pārējo veselības dēļ. Daļai skolēnu noteiktas attālinātās mācības, lai ierobežotu infekcijas slimību izplatīšanos, tādēļ SPKC aicina jauniešus ierobežot klātienes tikšanās, tiekoties ar mazāku skaitu draugu, ievērot divu metru distanci, izvēlēties aktivitātes ārā, vislabāk laiku pavadīt fiziskās aktivitātēs. Savukārt iekštelpās saziņai tiešsaistē ar draugiem SPKC aicina izmantot dažādas  sociālo tīklu platformas.

Visu svēto dienas priekšvakaru jeb Halovīnu svin 31. oktobrī. Oktobra pēdējās dienas vakarā līdz šim tradicionāli bērni pārģērbās par mītiskiem un populāriem tēliem, apstaigāja mājas, diņģējot saldumus. Tradīcija radusies ASV, taču ik gadu svētki iegūst arvien lielāku popularitāti visā pasaulē. Viens no šo svētku simboliem ir ķirbji ar izgrebtām šausminošām sejām.

Lasi vēl: ASV šogad īpaši iecienīta kāda baisa un liela Halovīna dekorācija