Viņķele: Ārkārtējā situācija tiks pagarināta, un Ziemassvētki Latvijā būs jāaizvada bez tuvinieku un draugu apmeklēšanas

152 komentāri
Viņķele: Ārkārtējā situācija tiks pagarināta, un Ziemassvētki Latvijā būs jāaizvada bez tuvinieku un draugu apmeklēšanas
DMITRIJS SUĻŽICS, F64

Latvijā ārkārtējā situācija tiks pagarināta arī pēc 6. decembra, līdz ar to Ziemassvētki Latvijā būs jāaizvada bez tuvinieku un draugu apmeklēšanas, attālinātajā preses konferencē par aktuālo epidemioloģisko situāciju un speciālistu priekšlikumiem turpmākai rīcībai atzina veselības ministre Ilze Viņķele (AP).

Viņa teica, ka minimālais ārkārtējās situācijas pagarināšanas termiņš ir divas nedēļas, pēc kurām var izvērtēt, vai ierobežojumi devuši rezultātus. “Valdībai nav ne mazākās intereses šo ārkārtējo situāciju darbināt ne dienu ilgāk, cik tas ir objektīvi nepieciešams. Ja sekmes būs labas, tā prognoze, ka [ārkārtējā situācija] varētu [būt pagarināta par] divām nedēļām,” sacīja Viņķele, atgādinot, ka ārkārtējo situāciju nevar pašmērķīgi ilgi uzturēt.

“Svētki būs klusi, tas nozīmē, ka svinēsim [tos] ģimenes lokā. Tas nozīmē, ka tāpat kā pavasarī, Lieldienās, atturēsimies no savu tuvinieku, draugu, vecvecāku apmeklējuma Ziemassvētkos un Jaunajā gadā,” sacīja Viņķele.

Viņa aicināja arī ceļošanu pa Latviju vērtēt pēc nepieciešamības, nevajadzētu braukt uz Covid-19 inficēšanās vairāk skartajām pašvaldībām. “Ja ir iespēja izvairīties un ja vajadzība doties uz [Covid-19] skarto pašvaldību nav ārkārtīgi akūta un neatliekama, tad to ceļojumu labāk atlikt,” teica Viņķele.

Tāpat veselības ministre teica, ka tautiešiem ārzemēs pat ar diplomātisko statusu, kas paredz izņēmumu attiecībā uz pašizolācijas ievērošanu, jārēķinās, ka, ierodoties Latvijā uz gada nogales svētkiem, jāpierēķina 10 dienas pašizolācijai, ko pavadīt valstī. “Plānojot ceļojumus atpakaļ uz dzimteni tiem, kas strādā ārzemēs, ir jāierēķina desmit dienas pašizolācijai, lai svētki būtu droši gan pašiem, gan tuvajiem,” sacīja veselības ministre.

Vienlaikus viņa vērsa uzmanību, ka aktivitātes svaigā gaisā, dabā Latvijas iedzīvotājiem joprojām ir pieļaujamas. To varot darīt.

Tāpat Viņķele teica, ka sabiedrībai vairāk nebūs jāievēro Covid-19 ierobežojumi ne tik neparedzamu laika periodu, jo ir tiešām pārliecinošas ziņas, ka Latvija jau nākamā gada sākumā saņems Covid-19 vakcīnas. “Latvija ir izdarījusi priekšdarbus, mūsu, Latvijas iedzīvotājiem vakcīnas ir pasūtītas. Vakcīnas būs drošas, par to nav šaubu. Un ir konceptuāli nolemts, ka Covid-19 vakcīnas tiks apmaksātas no valsts budžeta,” sacīja veselības ministre.

Tikmēr viņa aicināja Latvijas iedzīvotājus joprojām ievērot valstī noteiktos Covid-19 drošības un piesardzības pasākumus, kā arī ierobežojumus, paturot prātā, ka tie ir labs devums gan savai, gan tuvinieku veselībai.

Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) Infekcijas slimību riska analīzes un profilakses departamenta direktors Jurijs Perevoščikovs teica, ka kopumā Eiropas Savienībā (ES) jau vismaz nedēļu saslimušo skaits samazinās. Eiropas valstis iedalās divās grupās, – 15 valstīs nav Covid-19 saslimušo skaita pieauguma un saslimušo skaits samazinās, bet otrā daļā – vēl 15 valstīs, kuru vidū ir arī Latvija, saslimušo skaits turpina pieaugt. Tomēr pozitīvi, ka Latvijā Covid-19  saslimstības pieauguma intensitāte samazinās. Pagājušajā nedēļā kopumā atklāti 2573 Covid-19 gadījumi, kas ir tikai par 4,6% vairāk nekā nedēļu iepriekš. Tikmēr pagājušajā mēnesī atklāto gadījumu pieauguma tendence bija aptuveni 45%, atsevišķā nedēļā sasniedzot pat 60%.

Ja līdzīga tendence turpināsies, un saslimstības ar Covid-19 pieauguma temps turpinās samazināties,tad  konstatēto Covid-19 gadījumu skaits pa nedēļām neatšķirsies, kas liecinātu par situācijas stabilizāciju. Perevoščikovs uzsvēra, ka Covid-19 piesardzības pasākumi darbojas.

Baltijas valstu vidū Latvija ierindojas trešajā vietā pēc saslimušo skaita, kamēr pirmajā vietā ierindojas Lietuva, kurā saslimstība ar Covid-19 ir trīs reizes augstāka nekā Latvijā. Tikmēr Igaunijā tā ir tikai nedaudz augstāka nekā Latvijā. Latvijas iedzīvotāji ar Covid-19 slimo 2,5 reizes mazāk nekā vidēji ES. Taču pozitīvo gadījumu īpatsvars pret testētajiem Latvijā pieaug, lai gan mēreni, vērtējot pagājušās nedēļas rezultātus, kad tas vidēji bijis 6,8%.