“Viņi nogalināja pašu stiprāko” – filmas par Ņemcovu režisors norāda, ka Putina vara iedzinusi Krieviju strupceļā

Pievienot komentāru
“Viņi nogalināja pašu stiprāko” – filmas par Ņemcovu režisors norāda, ka Putina vara iedzinusi Krieviju strupceļā
Dmitrijs Suļžics / f64

Viņi nogalināja pašu stiprāko, kurš bija galvastiesu pārāks par citiem opozicionāriem – tā par Borisu Ņemcovu saka viņa domubiedrs, Vladimirs Kara-Murza. Viņš izveidojis filmu par Ņemcovu un to šonedēļ izrādīja Latvijā. Lai gan pagaidām demokrātiskie spēki Krievijā nospiesti uz ceļiem, Kara-Murza, kurš arī pats cietis no Putina režīma, cer, ka reiz Krievija tomēr mainīsies.

Dokumentālā filma “Ņemcovs” stāsta par nogalinātā Krievijas demokrātiskās opozīcijas līdera Ņemcova dzīvi, politiskajām gaitām un traģisko nāvi.

Filmas režisors, kas ilgus gadus bija Ņemcova draugs, pirms seansa Latvijas parlamentā uzrunāja deputātus. Tiesa gan, uz filmu par slaveno Krievijas opozicionāru, kurš tika nošauts netālu no Kremļa, ieradās niecīgs skaits deputātu, turklāt vairāki no “Saskaņas” centra, kurai ar Putina partiju noslēgts draudzības līgums. Tieši Putina varu Kara-Murza uzskata par galveno ļaunumu, kas gremdē Krieviju, un, pēc režisora vārdiem, ir iedzinusi to strupceļā.

“Jūs zināt, milzīgs skaits cilvēku ir neapmierināti ar pašreizējo režīmu, Putina režīmu. Nav normāli, ka Eiropas valstī, 21. gadsimtā, viens cilvēks ir pie varas jau 18 gadus – ilgāk nekā Brežņevs! Varas nemainība vienmēr iet kopā ar korupciju un nelikumībām,” saka Kara-Murza.

Režisors stāsta, ka viņa dzīve tagad sadalāma divās daļās – pirms un pēc Ņemcova aiziešanas mūžībā. “Viņi nogalināja pašu stiprāko! Pašu efektīvāko, redzamāko opozīcijas līderi. Viņš bija galvastiesu augstāks par citiem,” saka režisors.

Ievadvārdus pirms filmas izrādīšanas teica arī Saeimas Ārlietu komisijas vadītājs Ojārs Ēriks Kalniņš. Angliski viņš runāja gan ar Kara-Murzu, angliski viņš uzrunāja arī sanākušos filmas skatītājus, no kuriem lielākais vairums bija vietējie.

“Šī filma ir arī par visas Krievijas vēsturi, par valsti, ko Ņemcovs mīlēja. Daudzi no mums zina šo vēsturi, bet, skatoties filmu, var redzēt, kas tad īsti notika pēdējos 25 gados un kādu lomu Ņemcovs tajā spēlēja,” sacīja Kalniņš.

Arī pats Kara-Murza izbaudījis, ko nozīmē runāt pret valdošo varu – 2015. gadā un šā gada pavasarī Kara-Murzu smagā stāvoklī nogādāja slimnīcā, un abas reizes bija aizdomas, ka viņš ir saindēts.

Politiski nevēlamu oponentu indēšana Kremļa specdienestu lokā ir teju vai klasisks atriebības veids, piemēram, ar radioaktīvo poloniju savulaik Anglijā noindēts pārbēdzējs Ļitviņenko. Padoties gan Kara-Murza negrasās un ir pārliecināts, ka kādreiz Krievija varēs uzelpot un sākt savu ceļu uz demokrātiskas un modernas valsts izveidi.