Viltus ziņu izplatītājs mēģina pārdot savas mājaslapas, tām apcirpts finansējums no reklāmām

0 Komentāru
Viltus ziņu izplatītājs mēģina pārdot savas mājaslapas, tām apcirpts finansējums no reklāmām
Foto: Lauris Aizupietis/ F64

Viltus ziņu biznesmeņi nonākuši sprukās. Lai gan starptautiskie sociālie tīkli viltus ziņu lapas slēdz ciet negribīgi, tām tomēr tiek apcirptas reklāmas iespējas, kas ir šī biznesa peļņas avots.

Viens no Latvijas pazīstamākajiem klikšķu biznesmeņiem savas ziņu lapas tagad izlicis pārdošanai, bet pats pievērsies burbuļvannu izīrēšanai. Taču policija joprojām nav noķērusi personas, kas pirms pāris nedēļām izplatīja viltus ziņas par tirdzniecības centra “Alfa” sabrukšanu.

Pētnieciskās žurnālistikas centrs “Re:Baltica” cenšas vērst interneta servisu uzmanību uz viltus ziņu politisko aģitatoru mahinācijām sociālajos tīklos, taču interneta giganti “Facebook” un “Google” ir ļoti kūtri. Zināms progress panākts – vairāku lapu saimnieki peļņu vairs nesaņems.

Inga Sprinģe
“Re:Baltica” pētniece

Viņi vārdos saka, ka uzlabo, labo, patiesībā neko nedara. “Google” ir tik nekaunīgi, viņi vispār pat neatbild. Kad rakstīju par lapām, kas publicēja par “Alfas” “sabrukšanu”, kā tas iespējams? Klajas viltus ziņas! Viņi neko neatbildēja, bet vēlāk nobloķēja lapu, ka tur nevarēja izlikt reklāmas.

Kopš viltus ziņas par it kā nelaimes gadījumu “Alfā”, pagājis teju pusmēnesis. Latvijas likumsargi nav gatavi kameras priekšā pastāstīt, cik tālu ir izmeklēšana, un aprobežojas ar rakstisku, īsu atbildi: “Valsts policija veic pārbaudi, un šobrīd tiek vērtēts nodarītā kaitējuma apmērs, kā arī apzināts potenciāli cietušo personu loks.”

Iespējamais maldinošo ziņu autors, kas mēdz sevi saukt par reperi “Neidu”, netraucēti turpina murgaino ziņu izplatīšanu. Savā “Facebook” lapā viņš publicējis saites uz savārstījumiem, kuros ziņots, ka viņš pats jau notiesāts par viltus ziņu izplatīšanu. Turklāt lapas dizainā un nosaukumā redzams klajš plaģiātisms.

Portālā “Manabalss.lv” ievietota iniciatīva, lai viltus ziņu izplatītājus sodītu ar vairāku simtu eiro naudas sodiem.

“Savākt parakstus, lai var lielos apmēros tādus cilvēkus, kas liek postus, jo – ja viņus nesodīs, viņi turpinās likt, maldināt cilvēkus, tas ir galīgi garām,” norāda iniciatīvas autors Toms Brūveris.

Slavenais klikšķu biznesmenis Raivis Raspopovs internetā mēģina pārdot savas lapas, solot pasakainu peļņu. Viņš tagad mēģina no viltus ziņas izplatījušajām lapām atbrīvoties, naudu pelnot ar burbuļvannu un automašīnu nomu. Komentāros pie Raspopova sludinājuma gan atrodami daudzi dzēlīgi ieraksti, kurā viņa mēģinājumus tikt vaļā no lapām izsmej.

Raspopovs nolēmis interneta biznesu pārcelt uz citu platformu, proti, vēlas iegādāties “Instagram” kontu ar vismaz 30 000 sekotājiem. Eksperti brīdina, ka tuvojoties vēlēšanām, viltus ziņu biznesa darboņi var kļūt vēl aktīvāki, jo iedzīvotāju medijpratība ir visai zema, un nekas neliecina, ka tuvākajā nākotnē varētu būt kādi uzlabojumi.

0 Komentāru