Viltotās preces ik gadu budžetam rada zaudējumus vairāk nekā 40 miljonu eiro apmērā

Pievienot komentāru

Viltotās preces ik gadu budžetam rada zaudējumus vairāk nekā 40 miljonu eiro apmērā, vēsta TV3 Ziņas.

Cīņa ar viltotajām precēm ir globāla problēma visā Eiropas Savienībā. Ik gadu valstu budžetiem kopuma šādā veidā tiek nodarīti zaudējumi, kas mērāmi miljardos eiro. Likumsargi ziņo arī, ka Latvijā ievesto viltoto preču apjoms ik gadu uzņem apgriezienus. Tā rezultātā valsts budžetam ik gadu iet secen desmitiem miljonu eiro.

Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Muitas pārvaldes vadītājs Raimonds Zukulis

“Tā Latvijas daļa ir mērāma miljonos – viltotās preces mūsu budžetam nodara vairāk nekā 40 miljonu eiro [zaudējumus]. Īstenībā gan par [runa ir par] luksusa precēm, es gan tās varētu ielikt tā pēdiņās, jo īstenībā jau tās nav nekādas luksusa preces, kas var nodarīt kaitējumu jūsu makam, bet arī par tādām precēm, kas nodara postījumus jūsu veselībai – parfimērija, medikamenti, kosmētika, arī bērnu rotaļlietas.”

Lielākoties konfiscēti tiek dažādu pazīstamu zīmolu viltojumi – apģērbi, apavi un aksesuāri. Taču lielākās bažas muitniekiem rada medikamentu viltojumi. Pārsvarā ieved dažādus, apšaubāmas izcelsmes pretsāpju un potenci uzlabojošos līdzekļus, piemēram, “Viagra”.

VID Muitas pārvaldes vadītājs Raimonds Zukulis

“Viena lieta, kas mani visvairāk uztrauc – viens ir tad, ja jūs iegādājaties zelta pulksteni, bet tas tāds nav, bet izskatās kā zelta, tas ir kaitējums jūsu makam, varbūt prestižam, bet, ja mēs runājam par medikamentiem, rotaļlietām, tas var nodarīt kaitējumu jūsu veselībai.”

Tāpat arvien biežāk novēroti centieni valstī ievest viltotas auto rezerves daļas. Iedzīvotāji tiek aicināti neuzķerties uz vilinošiem piedāvājumiem par lētākas preces iegādi. Un atcerēties – tāpat kā “Rolex” pulksteni, kura cena ir 20 000 eiro, nevar iegādāties par 20 eiro, tāpat arī aiz vilinoša auto remonta piedāvājuma var slēpties sliktas kvalitātes viltotas rezerves daļas.

VID Muitas pārvaldes vadītājs Raimonds Zukulis

Te ir ļoti lielā mērā atkarīgs no tā godaprāta visā piegādes ķēdē, jo, piemēram, es arī, ja es remontēju mašīnu, es nepārliecinos, kāda tā detaļa man tur ielikta, uzticoties servisam, kurā es savu automobili remontēju.”

Lai informētu sabiedrību par intelektuālā īpašuma pārkāpumiem, tiks sākta informatīvā kampaņu “Viltotā realitāte… joprojām realitāte”.