Vilciens Rīga-Lisabona tagad šķiet tāls sapnis, bet nākotnē varētu būt realitāte

1 komentārs

Iekāpt vilcienā Rīgā un pamosties jau Lisabonā. Tā šobrīd ir tikai fantāzija, kura ne tehniski, ne politiski nav iespējama. Eiropas Parlaments to cenšas labot, līdz ar digitālo un enerģētikas cenšoties atvērt arī dzelzceļa tirgu. Tik daudzgalvainā likumdevējā tas, protams, prasa laiku. Un jautājums – vai Latvijas Dzelzceļš (LDz) neliks šķēršļus tirgus atvēršanai līdzīgi kā enerģētikas sektorā to dara Latvijas Gāze?

Eiropas dzelzceļa satiksme šobrīd ir kā 10 000 kilometru garš labirints, kurā neviena lokomotīve netiek no viena gala līdz otram. Katra valsts izdod savus sertifikātus, un nav tādas universālas atļaujas pārvietoties visā Eiropas dzelzceļa telpā.

Eiropas Parlamenta (EP) Transporta komitejas vadītājs, vācietis Mihaels Krāmers to sauc par absurdu:

Ir ļoti viegli no Viļņas uz Lisabonu aizbraukt ar mašīnu. Taču, ja brauc ar vilcienu, jāmaina sliedes, jāmaina lokomotīves. Sanāk, ka dzelzceļa kompānijas ir pēdējās nacionālo valstu robežas Eiropas Savienībā!

Izaicinājums šīs robežas nojaukt nav vienkāršs. Lielu darbu izdevās panākt Latvijas prezidentūras laikā 2015. gada pirmajā pusē. Panākta vienošanās par tā saucamo tehnisko pīlāru – dokumentu paku, kā nojaukt šīs iedomātās barjeras uz robežām, vienlaikus atverot dzelzceļa tirgu konkurencei. Kā stāsta EP deputāts Roberts Zīle, tas ļaus nākotnē kaimiņu prezidentam braukt ciemos uz Rīgu ar vilcienu.

Roberts Zīle, Transporta komitejas deputāts:

Tad, kad Igaunijas prezidents Tomass Hendriks Ilvess apciemoja savu kolēģi Andri Bērziņu, viņš to vēlējās darīt ar vilcienu. Kā izrādījās, tas nebija droši Latvijas teritorijā! Bija jāpārbauda, vai igauņu vilcieni pie mums līkumos negāžas uz sāniem.

Ja Ilvess būtu izvēlējies braukt ar Maskavas vilcienu, tehnisku vai birokrātisku šķēršļu iebraukt Latvijā viņam nebūtu. ”Tas parāda situācijas absurdumu,” uzskata Zīle.
Latvijas un visas Baltijas gadījumā gan jāsaprot, ka pa vecajām, tā sauktajām Krievijas platuma sliedēm uz Vāciju aizbraukt nekad nevarēs. Praksē mūsu reģionu dzelzceļa tirgus atvēršana skars tikai līdz ar Rail Baltica projekta pabeigšanu, tātad – pēc 10 gadiem.

Anrijs Matīss, Saeimas deputāts, bijušais satiksmes ministrs:

Mums ir tā priekšrocība, ka būs abi tīkli. Caur Rail Baltica preces varēs piegādāt uz Latviju, pārkraut tās uz veco dzelzceļu un tālāk vest uz NVS valstīm.

Saeimā gan vēl tikai šonedēļ tika galā ar iepriekšējo, dzelzceļa 3. paku, veicot vajadzīgās izmaiņas likumos. Eiropā tikmēr jau pusceļā ir 4. paka, par ko pavīpsnā tagadējais Latvijas Dzelzceļa vadītājs. Likumdevējs ražojot dokumentu pēc dokumenta, tomēr uzņēmums cieši sekojot līdzi šiem procesiem.

Šķēršļus Latvijas Dzelzceļš gan sola nelikt, ja Eiropa ļaus nozarē pastāvēt koncernam. LDz vēlas arī turpmāk gan kontrolēt sliedes, gan paši pa tām braukt.

Edvīns Bērziņš, VAS Latvijas Dzelzceļš valdes priekšsēdētājs

Pašreizējā brīdī likumu varianti mūs apmierina, jo tie paredz koncerna iespējamību, un LDz struktūra tam atbilst. Protams, mēs nezinām, kādi politiski gala lēmumi sekos.

Latvijas Dzelzceļš cer uz sabiedrotajiem Francijā, Vācijā un Austrijā, jo zina, ka vieni savu pozīciju noturēt viņi nespēs.

Skaties video!

TOP komentāri

  • Homērs Simpsons
    0 0 0

    Homērs Simpsons

    Latvijai vajadzetu ne tikai vilcienu satiksmi ar lisabonu bet ari ar afriku lai atvieglotu laimes mekletaju naklusanu latvija.

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl