Vīķe-Freiberga: Par Trampa paziņojumiem jāuztraucas visai pasaulei

8 komentāri
Vīķe-Freiberga: Par Trampa paziņojumiem jāuztraucas visai pasaulei
LETA

ASV prezidenta amata kandidāts Donalds Tramps izpelnījies asu kritiku Latvijā. Ja viņš nāktu pie varas, pamats satraukties būtu ne tikai Latvijai, bet visai pasaulei. Tā LNT ziņām atzina bijusī prezidente Vaira Vīķe-Freiberga. Kritisks ir arī eksprezidents Valdis Zatlers, kuru uztrauc Trampa sūtītie signāli Kremlim.

Donalds Tramps nu jau atkārtoti ir norādījis – ja Krievija iebruktu Baltijas valstīs, ASV viņa vadībā NATO sabiedrotās aizstāvētu tikai gadījumā, ja tās pildītu saistības un aizsardzībai atvēlētu vismaz divus procentu no iekšzemes kopprodukta. To dara tikai Igaunija un vēl četras valstis.

“Pieņemsim, ka valstī notiek iebrukums, bet tā nav maksājusi. Visi saka – “mums ir saistošs līgums”. Bet arī viņiem ir saistošs līgums. Viņiem ir jāmaksā. NATO ir valstis, kuras mūs izmanto. Kad būšu pie varas, esmu pārliecināts, ka viņiem nāksies maksāt. Mēs vairs nedrīkstam būt muļķu zeme,” izteicies Tramps.

Latvijas diplomātus Trampa nostāja neuztrauc. Topošais vēstnieks ASV Andris Teikmanis LNT raidījumā 900 sekundes sacīja – nav pamata šaubām, ka ASV varētu nepildīt NATO saistības.

“Pirms vēlēšanām ir jāieklausās katra politiķa vārdos, ko tas saka vēlēšanu gaisotnē un kampaņas laikā. Tomēr jāņem arī vērā, ka retorika mēdz mainīties tad, kad politiķi ir ievēlēti un uzņēmušies atbildību. Es pašlaik neredzētu pamatu kaut kādām šaubām vai panikai,” sacīja Teikmanis.

Savukārt kritiski Trampa pozīciju vērtē Latvijas bijušie prezidenti. Vaiva Vīķe-Freiberga viņu sauc par nekompetentu populistu, kurš apelē pie savu vēlētāju savtīguma un tuvredzības. Trampam nākot pie varas, būtu pamats uztraukties ne vien Latvijai, bet visai pasaulei, saka bijusī prezidente.

“Vispirms jau amerikāņu tautai būs pamats satraukumam un tad visai pasaulei, ne jau mums vien. Viņš savā ziņā tēmē uz to pašu publiku, kas viņu ir padarījusi populāru un novedusi līdz oficiālam republikāņu prezidentūras kandidātam, un tas ir apelēt pie viņu savtīguma un īsredzīguma. Viņa izteiciens “ja viņi pierādīs, ka ir mūsu draugi, tad mēs redzēsim”, tas ir pierādījums tam, ka viņš absolūti neko neapjēdz par šo situāciju,” teica Vīķe-Freiberga.

Kritisks ir arī Valdis Zatlers. Bijušais prezidents ir uztraukts par to, kādu signālu Tramps sūta Kremlim.

“Trampa kungs nenovērtē vienu lietu. Šaubas par to, ka NATO un ASV aizstāvēs Baltijas valstis un Poliju, ir signāls Putinam. Tieši tā Putins domā, ka principā to varētu arī darīt. Situācijā, kad Krievija ir opozīcijā visai pasaulei, šādi izteicieni ir vienkārši ļoti, ļoti neveiksmīgi. Viņi katrā ziņā būs grūti labojami, jo tomēr visiem kaut kur patiks atmiņā, sevišķi Krievijas varas un militārajās struktūrās, ka, redziet, amerikāņi tik “cieti” nav,” sacīja Zatlers.

Sašutusi par Trampu ir arī Amerikas latviešu kopiena. Kā LNT ziņām iepriekš atzinis Amerikas latviešu apvienības izpilddirektors Raits Eglītis – Tramps ir zaudējis pāris miljonus vēlētāju. Viņš ir pārliecināts, ka par Trampu nebalsos ne Amerikā dzīvojošie baltieši, ne poļi.

Video