Vīķe-Freiberga: Nav tiesību noraidīt pilsonību bērniem, kas dzimuši brīvā Latvijā

14 komentāri

Saeimai šonedēļ jālemj par turpmāko virzību Valsts prezidenta piedāvātajam likumam, kas paredz atteikties no nepilsoņa statusa piešķiršanas bērniem.

Parlamentam tas noteikti būtu jāatbalsta. Tā intervijā LNT Ziņām saka bijusī prezidente Vaira Vīķe-Freiberga.

Viņa uzskata, ka nav nekādu tiesību noraidīt pilsonību bērniem, kuri dzimst brīvā Latvijā.

Vaira Vīķe-Freiberga
Bijusi prezidente

Noteikti vajadzētu atbalstīt. Es domāju, tas nosaukums varbūt nav tas veiksmīgākais. To varētu varbūt izteikt skaidrākā valodā, ka mēs Latvijā ievērojam, ko sauc “jus soli” – tātad tiesības katram, kas uz šīs zemes ir dzimis, kļūt automātiski par šīs zemes pilsoni. Mēs to noraidījām attiecībā uz tiem, kas ir dzimuši okupācijas laikā. Bet, kopš esam neatkarīga valsts, mums nav nekāda ne juridisku, manuprāt, ne morālu tiesību noraidīt pilsonību tiem bērniem, kas ir brīvā Latvijā piedzimuši.

Tikmēr Satversmes tiesas priekšsēdētāja Ineta Ziemele pieļauj, ka, ja parlaments prezidenta Vējoņa pretrunīgi vērtēto ieceri īstenotu, likums varētu tikt apstrīdēts Satversmes tiesā. Šorīt raidījumā “900 sekundes” Ziemele aicināja uz nepilsoņu jautājumu raudzīties plašāk, proti, no sabiedrības integrācijas viedokļa.

“Pirmkārt, es redzu, ka šis ir izglītības sistēmā risināms jautājums. Un šis visnotaļ ir arī Latvijas informatīvās telpas, teiksim, kvalitātē un kultūrā risināmais jautājums. Patiesībā tas ir ļoti komplekss pasākums. Kā mēs zinām, Latvijā vienmēr vienkāršāk ir kaut kam maziņam pieķerties, bet lielo bildi, ziloni istabā varbūt mēs pat nepamanām,” teica Ziemele.

Kā vēstīts, paziņojot, ka ir pienācis laiks pielikt punktu nepilsoņa statusa piešķiršanai, Valsts prezidents Saeimā ir iesniedzis jaunu likumprojektu. Tas paredz, ka visi bērni, kuri Latvijā būs dzimuši pēc nākamā gada 1. jūnija, tiek atzīti par pilsoņiem, ja vien vecāki nav vienojušies par citas valsts pilsonības piešķiršanu.

Ar prezidenta sagatavoto iniciatīvu trešdien plāno iepazīties Saeimas Pilsonības komisija. Savukārt par tās turpmāko virzību tiks lemts Saeimas sēdē ceturtdien. Respektējot nacionālās apvienības VL-TB/LNNK “veto” tiesības pilsonības jautājumos, koalīcijas partijas ir vienojušās prezidenta priekšlikumu neatbalstīt, bet opozīcijas partijas ir nostājušās Vējoņa pusē.

TOP komentāri

 • Arnis Vilemsons
  +7 +7 0

  Arnis Vilemsons

  27 neatkarības gadi ir pietiekošs laiks,lai bērnu vecāki saņemtu pilsonību!
 • Jacob Duke
  +2 +2 0

  Jacob Duke

  Tā izskatās, ka pat sen kā neesot amatā, jāmudina kungi pieņemt galīgi ačgārnus lēmumus. It kā nepietiktu ar to, ko līdz šim sastrādājusi.
 • Sanita Rozenšteina

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl