“Vienkārši šausmas!” “900 sekunžu” žurnāliste noskaidro, kā jūtas pacienti, kurus pārvadā pa bedrainajiem ceļiem

12 komentāri
“Vienkārši šausmas!” “900 sekunžu” žurnāliste noskaidro, kā jūtas pacienti, kurus pārvadā pa bedrainajiem ceļiem

Pavasarī LNT raidījums “900 sekundes” iesāk sižetu sēriju par bedrainajiem ceļiem pie galvaspilsētas slimnīcām, jo ātrās palīdzības pacienti bedres izjūt īpaši asi, – viņi parasti tiek nogādāti šajās medicīnas iestādēs smagā stāvoklī.

Šoreiz raidījums veicis eksperimentu, – “900 sekunžu” žurnāliste Natālija iejutusies pacientes lomā ātrās palīdzības auto, braucot pa Rīgas ielām. Veicot eksperimentu, filmēšanas grupu vadā Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) Rīgas reģionālā centra operatīvā medicīniskā transporta speciālists Miks Užulis.

Raidījums nolēmis noskaidrot, – kā jūtas pacienti, kurus pārvadā pa Rīgas bedrainajiem ceļiem, ieskaitot piebraucamos ceļus pie slimnīcām. Galamērķis – Austrumu klīniskās universitātes slimnīca “Gaiļezers”.

Brauciens notiek no Rīgas centra līdz Mežciemam. Miks Užulis dienestā atbild tieši par Rīgas reģionālā centra operatīvo transportu. Viņam nāk sūdzības no NMPD šoferiem par sliktu ceļu kvalitāti galvaspilsētā.

Miks Užulis
NMPD Rīgas reģionālā centra operatīvā medicīniskā transporta speciālists

Slikti ceļi samazina ātrumu un nokļūšanas laiku pie pacienta vai kādā ārstniecības iestādē, bet pie slimnīcām jālavierē pa bedrēm uz nestuvēm – iekritīs kādā bedrē vai neiekritīs. Tas viss paildzina un saasina, un traucē darbam.

Nereti cieš arī automašīnas.

Eksperimenta laikā ar NMPD automašīnu tiek braukts pa Aleksandra Čaka ielu, kur pacientiem smagā stāvoklī nenākas viegli, – tur ir bedre pie bedres. Žurnāliste atklāj, – viņas vienīga vēlēšanās bija pēc iespējas ātrāk nokļūt līdz slimnīcai.

Natālija Valdniece
raidījuma “900 sekundes” žurnāliste

Neesmu slima, tas ir eksperiments, bet es vairs nejūtos labi, man piemetās slikta dūša un bedres – visu laiku…

Pie Gaisa tilta pacientus sagaida vēl viens pārbaudījums pacientiem.

Ātri nav iespējams pabraukt, arī pietuvojoties pie Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas “Gaiļezers”. Tur ir trīs piebraucamie ceļi, un visi ir sliktā stāvoklī. “900 sekundes”  eksperimentā izvēlas braukt pa to, kas savieno Hipokrāta un Juglas ielu. Tur bedres ir ļoti dziļas. Pa šiem ceļiem uz slimnīcu tiek nogādāti vidēji 200 pacientu diennaktī.

Natālija Valdniece
raidījuma “900 sekundes” žurnāliste

Vai man ir secinājumi pēc šī brauciena? Jā! Jo mazāks ātrums, jo komfortablāk jūtas pacients. Uz 15 līdz 30 kilometriem stundā jūties droši, bet ātrās palīdzības primārā funkcija pēc iespējas ātrāk nokļūt slimnīcā, taču ar tādiem ceļiem, kādi mūsu valstī ir pašlaik, tas nemaz nav iespējams.

Eksperiments – kā jūtas pacienti, kurus pārvadā pa Rīgas bedrainajiem ceļiem…