Vienīgā atskurbtuve Balvos kļuvusi par savdabīgu sociālu iestādi

Komentāri

Kamēr valdība domā, kura ministrija būs atbildīga par atskurbtuvēm, tikmēr Balvu atskurbtuve, kas ir vienīgā Latgalē, kalpo ne tikai sākotnējiem mērķiem, bet kļuvusi par zināmu sociālu iestādi, kas palīdz ne tikai pārmērīgiem alkohola lietotājiem.

Šī ir vienīgā atskurbtuve visā Latgalē, taču piedzērušos cilvēku šajā reģionā ir ļoti daudz. Valsts policijas Balvu nodaļas telpās atskurbtuve tika atklāta tikai šā gada vasarā. Jau pēc īsa brīža jaunizveidotajā iestādē tika nogādāti pirmie klienti. Iestājoties ziemai, atskurbtuve ir pārpildīta katru dienu.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Atskurbtuves ierīkošana būtu ārkārtēji vajadzīga arī citās šā reģiona pilsētās. Piemēram, Rēzeknē atskurbtuves nav jau vairākus gadus, un šobrīd cilvēkus alkohola reibumā nogādā slimnīcas uzņemšanas nodaļā. Situācija ir apgrūtinoša, jo nodaļā nav speciāli aprīkotu telpu, un pacienti bieži vien rada kaitējumu gan sev, gan apkārtējai videi, atzīst slimnīcas pārstāvji.

Jāzeps Korsaks, Rēzeknes slimnīcas Veselības aprūpes vadītājs:

Šie pacienti lielākoties ir netīri, tendēti uz skandāliem un skaļi. Līdz ar to viņi traucē uzņemšanas nodaļas normālu darbu. Otrkārt, nav iespējams viņus izguldināt attiecīgi sagatavotās telpās.
Savukārt Daugavpilī atskurbtuvi aizvieto nakts patversme. Vairāk nekā puse ”klientu” tur ir bezpajumtnieki.

”Viss sākās ar darba zaudēšanu vēl deviņdesmitajos gados. Darbu zaudē, un līdz ar to zaudē arī dzīvokli. Tam klāt nāk arī izglītības trūkums, latviešu valodas zināšanu trūkums. Tāpat gadās, ka profesija, kas ir bijusi, tagad vairs darba tirgū nav pieprasīta,” Daugavpils pilsētas domes Sociālo lietu pārvaldes Sociālās patversmes rehabilitētāja Silvija Sorkova ieskicē standarta stāstu.

Sergejs ir regulārs patversmes apmeklētājs. Viņš atzīst, ka ceļš uz turieni ved jau sešus gadus. Vīrietis neslēpj, ka bieži pārdzeras tā, ka nespēj atcerēties vakardienu. Atskurbtuvi viņš uztver kā glābiņu.

Sergejs, atskurbtuves  apmeklētājs:

Kad laikapstākļi slikti, es eju uz staciju. Tur pasēžu, palasu. Vasarā eju uz ezeru – peldos, pasēžu, sauļojos. Visi radinieki man jau ir miruši, tagad vairs nav, kur iet. Patversme ir ļoti laba lieta, bet visu laiku jābūt skaidrā. Tāpēc ka, ja būsi dzēris, – iekšā neielaidīs.

Rēzeknes slimnīcas Veselības aprūpes vadītājs J. Korsaks akcentē, ka ne vienmēr ”pareizais gājiens” ir izraidīt apreibušu cilvēku no koplietošanas telpām, piemēram, kāpņu telpām. Uz ielas aukstumā cilvēks var gūt apsaldējumus vai arī nosalt pavisam. Pareizāk būtu izsaukt Valsts policiju.

Šobrīd valdībā tiek meklēti risinājumi, jo atskurbtuvju trūkst visā valstī. Problēma, kā ierasts, slēpjas finansējumā. Taču šobrīd neviena no ministrijām nav gatava uzņemties par tām atbildību.

Plašāk par atskurbtuves darbu Balvos skaties video!

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Džina popularitāte pasaulē pieaugusi pēdējos 10 gados, bet Latvijā – tikai pēdējo gadu laikā. Pēc Starptautiskā Vīnu un stipro alkoholisko dzērienu reģistra (IWSR) 2017. gada datiem džina patēriņš 2016. gadā ir audzis par 15% (pret 2015. gadu). Šodien džins ir viens no populārākajiem un izplatītākajiem alkoholiskajiem dzērieniem pasaulē. Tam ir dažādi garšu veidi, tomēr vispopulārākais nemainīgi ir tradicionālais džins –  ar izteiktu un patīkamu kadiķogu garšu.

Lasi vēl