Komentāri

Veselībai bīstamie smagie metāli joprojām pārāk lielā apjomā nonāk Latvijas vidē, tā saka atkritumu apsaimniekotāji, vērtējot pārstrādei nodoto bateriju un mazizmēra akumulatoru niecīgo apjomu. Ir sākta kampaņa, lai daudz lielāku uzmanību pievērstu dažādu nozaru birojiem, jo tieši šajā vidē ir daudz ierīču, kas darbojas ar bateriju enerģiju.

Katru gadu Latvijas veikalos tiek pārdotas 312 tonnas bateriju, taču tikai 18 % no šī milzu apjoma ir sašķirots un nodots pārstrādei. Tas nozīmē, 80% bateriju un mazizmēra akumulatoru ar cilvēku bezatbildību nonāk kopējos sadzīves atkritumos. Līdz ko bateriju korpusi sāk dalīties un apkārtējā vidē izdalās cilvēka veselībai kaitīgās vielas, smagie metāli: mangāna dioksīds , cinks, kadmijs, svins un dzīvsudrabu.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Lielveikalos, degvielas uzpildes stacijās un mācību iestādēs izvietotās bateriju savākšanas kastītes ir būtiski uzlabojušas otrreizējās pārstrādes pieejamību. Tiesa gan, ja esot divas trīs izlietotās baterijas, tās izmetot parastajos atkritumos, taču apziņa par pildvielas kaitīgumu esot.

Vieta, kur tiešām kontrolētā veidā un lielos apjomos var savākt izlietotās baterijas no dažādām tehnikas ierīcēm, ir biroji un dažādi uzņēmumi. Tamdēļ Latvijas Zaļais Punkts jau ceturto gadu pēc kārtas dalīs speciālus spainīšus izlietoto bateriju nodošanai.

Šis apsardzes uzņēmums ar izlietotajām dažāda lieluma baterijām no signalizāciju ietaisēm, kustību sensoriem, kabatas lukturiem, un rācijām un biroja tehnikas gada laikā piepilda trīs šādus spainīšus. Bateriju tāpat kā papīra šķirošana un gadskārtējā koku stādīšana viņiem ir kļuvusi par biroja ikdienas normu.

Vismaz divi lielie kuģu konteineri pilni ar izlietotajām baterijām katru gadu tiek vesti uz pārstrādi Vācijā un Polijā, un šīs izmaksas sedz ikviens no mums, kurš nopircis baterijas. To cenā jau ir iekļauta pārstrādes izmaksas. Zaļais Punkts aicina spert pirmo soli – baterijas vispār nogādāt līdz atkritumu šķirotājiem, nevis piesārņot augsni un dzeramo ūdeni ar smagajiem metāliem.

Lasi vēl