“Viena mašīna maksā 140 000!” Rīgas pašvaldība lēš, ka īsāku termiņu dēļ atkritumu firmas negribēs pienācīgi investēt

3 komentāri
“Viena mašīna maksā 140 000!” Rīgas pašvaldība lēš, ka īsāku termiņu dēļ atkritumu firmas negribēs pienācīgi investēt
ELVIS DĀGS VĪGANTS, LETA

Nākamnedēļ beidzot varētu būt lielāka skaidrība, ko Rīga darīs ar savu atkritumu saimniecību. Kā zināms, tiesa otrdien lēma, ka Konkurences padomei (KP) taisnība, apturot monopolu.

Reģionālo lietu ministrijā arī top grozījumi, kas paredz Rīgu sadalīt vairākās zonās starp konkurējošiem atkritumu apsaimniekotājiem, ar kuriem līgumus slēgtu uz dažiem gadiem. Rīgā valdošie gan joprojām turpina spuroties pretī.

Vides ministrijas izstrādātie grozījumi paredz pienākumu Rīgas pašvaldībai ne ilgāk kā sešu mēnešu laikā pēc ārkārtējās situācijas termiņa beigām nodrošināt Rīgas administratīvās teritorijas dalījumu vairākās zonās, kā arī atkritumu apsaimniekotāju izvēli katrā no zonām un līgumu noslēgšanu par sadzīves atkritumu apsaimniekošanu.

“Tāda darbojas Liepājā, iezīmētas teritoriālas vienības, kuras apsaimnieko viena firma. Katrai zonai savs uzņēmums. Regulāri sludinot konkursu, pēc trim, pieciem gadiem, veidojas reāla konkurence,” norāda vides ministrs Juris Pūce (“Attīstībai/Par!”).

Rīgas mērs Oļegs Burovs (GKR) šonedēļ ir atvaļinājumā, viņu atkritumu jautājumos aizstāj Vjačeslavs Stepaņenko (GKR). Ideja par krietni īsākiem termiņiem, kādos mainītos un savā starpā konkurētu atkritumu biznesa darboņi, pašvaldībai šķiet riskanta, jo tā nemudinās uzņēmējus investēt pienācīgus līdzekļus tehnisko līdzekļu nodrošināšanā.

“Viena atkritumu mašīna vien maksā 140 000 eiro! Atpelnīt to trīs, piecu gadu laikā nav iespējams. Tāpēc arī Rīgā ir vecākais autoparks. Iepriekšējais modelis prezumēja to, ka parks atjaunosies. Redzēsim, kā būs tālāk,” skaidro Stepaņenko.

Līdzīgi kā Rīgas pašvaldība, arī VARAM brīdina, ka nākotnē šā vai tā atkritumu izvešanas cenas sadārdzinājumu rīdzinieki tomēr izjutīs.

“Nevaram mūžīgi galvot, ka cena nemainīsies. Noglabāšanas tarifs pakāpeniski augs, lai mudinātu iedzīvotājus atkritumus šķirot,” bilst Pūce.

Jāpiemin, ka visi rīdzinieku noslēgtie līgumi par atkritumu izvešanu savu spēku zaudēja 15. septembrī, un atkritumu izvešana patlaban tiek nodrošināta, tikai pamatojoties uz ārkārtējās situācijas regulējumu. Iedzīvotājiem līdz ārkārtējās situācijas termiņa beigām – 11. decembrim – ir jānoslēdz līgums ar pašreizējo atkritumu apsaimniekotāju. Kas būs pēc tam, pagaidām nav zināms.
3 komentāri