Komentāri
Vienā dobē – simtiem Latvijā selekcionētu ziedu un augu! Top vērienīga dāvana valsts simtgadē
Paula Čurkste / LETA

Vienā dobē – simtiem Latvijā selekcionētu ziedu un augu. Nacionālajā botāniskajā dārzā sākušies darbi pie vērienīgas puķu dobes, kas veltīta valsts simtgadei. Šī rekonstrukcija ir iecerēta gan kā dāvana valstij, gan kā iespēja popularizēt Latvijas selekcionāru darbu, jo patlaban tas zaudē savu kādreizējo popularitāti.

Stādīt stādus vairāk nekā 6000 kvadrātmetru lielajā dobē, kas stilizēta etnogrāfisko rakstu formā, nav viegls darbs, bet Nacionālā botāniskā dārza dārzkopības speciālistes tas nemaz nebiedē. Šobrīd tiek stādītas peonijas. Kopumā tiks iestādītas gandrīz 200 peoniju šķirnes.

“Šajā četrstūrītī būs peonijas aprikožu krāsā, koraļļsārtas, dzeltenas, būs arī tāda šķirne ”Greencolor” – brokoļu un ziedkāpostu krustojums. Ļoti interesantas formas. Klasiskā krāsa arī būs – gan baltas, gan ļoti skaistas sarkanas, gan ļoti skaistas rozā pildītas,” stāsta Nacionālā botāniskā dārza vadošā dārzkopības speciāliste Marija Semerova.

Dobē galvenokārt tiks iestādītas Latvijā selekcionētās puķes un augi – tulpes, dienziedes, kā arī daiļās rudens vēstneses – dālijas. Kopumā šeit, Salaspilī, Latvijā selekcionētas 110 dāliju šķirnes. Daļa no tām tiks pārstāvētas arī dobē, kas veltīta mūsu valsts simtgadei.

Diemžēl simtiem Latvijā radīto puķu, piemēram, flokšu un peoniju, šķirņu ir zudušas līdz ar to veidotāju aiziešanu aizsaulē. Tāpēc galvenais dobes uzdevums, kuru Botāniskā dārza darbinieki mēdz dēvēt arī par Latvijas selekcijas slavas dobi, – saglabāt mūsu nacionālās selekcijas dekoratīvo augu šķirnes.

“Ir bijusi bēdīga pieredze – aiziet selekcionārs mūžībā, un pazūd. Iziet šķirnes no modes, un atkal tās ir pazudušas. Mums ir ar ko lepoties. Eksponēsim dekoratīvo augu, lielākoties ziemciešu, šķirnes, kas ir Latvijas selekcijas. Līdzās būs arī citu valstu selekcija,” stāsta Nacionālā botāniskā dārza direktors Andrejs Svilāns.

Dobes ziedēšanas laiks turpināsies pusgadu – no aprīļa līdz vēlam rudenim. Pirmie ziedi šeit parādīsies jau pavasarī, bet visā krāšņumā tā sāks ziedēt 2019. gadā.

Lasi vēl