Vidzemē Valsts policija šogad saņēmusi 23 iesniegumus par krāpšanu internetā

Pievienot komentāru
Vidzemē Valsts policija šogad saņēmusi 23 iesniegumus par krāpšanu internetā
Foto: OTA Photos/Flickr

Šogad Vidzemē Valsts policija (VP) saņēmusi 23 iesniegumus no personām, kuras, vēloties iegādāties vai pārdot preci internetā, kļuvušas par krāpšanas upuriem, aģentūru LETA informēja VP Vidzemes reģiona pārvaldes vecākā speciāliste Zane Vaskāne.

Viņa atzina – attālināta preču iegāde vai pārdošana ir kļuvusi par ikdienu, tomēr virtuālā vide rada draudus cilvēku datu aizsardzībai un finansēm, jo internetā ir viegli veikt krāpnieciskas darbības – personas var slēpt savu identitāti un nemitīgi to mainīt.

Policijas pārstāve skaidro, ka krāpšanas shēmas tiek realizētas gan no preces pircēju, gan pārdevēju puses, cenšoties tirgoties dažādos sludinājumu portālos un sociālo tīklu grupās. Krāpšanas vairāk saistītas ar telefonu, portatīvo datoru, kā arī citu sadzīves preču un apģērbu tirdzniecību, šādā veidā cilvēkiem izkrāpjot no pāris eiro līdz vairākiem simtiem eiro.

Pagājušajā gadā Vidzemes reģiona pārvaldes apkalpojamā teritorijā reģistrētas 222 krāpšanas, no kurām 98 bija par dažādām precēm, savukārt šogad reģistrētas 50 krāpšanas, no kurām 23 gadījumi bijuši par dažādām precēm.

Svarīgi iegaumēt, ka krāpnieki bieži izveido viltotas elektroniskās komercijas vietnes, tādēļ pirms iepirkšanās policija aicina ne vien pievērst uzmanību vietnes nosaukumam, bet arī izlasīt atsauksmes, lai iegūtu vairāk informācijas par tirgotāju un izplatītāju. Policija aicina pārliecināties, ka vietnē ir norādīta arī uzņēmuma fiziskā atrašanās vieta un veids, kā sazināties ar klientu apkalpošanas centru. Īpaša uzmanība pievēršama juridiskajai informācijai – uzņēmuma nosaukumam, reģistrācijas numuram un juridiskajai adresei.

Lai nepakļautu sevi riskam kļūt par krāpniecības upuriem, policija atkārtoti aicina iedzīvotājus būt piesardzīgiem un neizpaust personas datus, elektronisko maksāšanas līdzekļu (kredītkaršu) datus un citu personīga rakstura informāciju, un drošības nolūkos vienmēr rūpīgi pārliecināties par interneta vietnes adresi, kas tiek atvērta.

Nevajadzētu arī veikt avansa maksājums, pirms nav pārliecības par konkrētās preces esamību un to, vai tā tik tiešām atrodas pārdevēja īpašumā. Tāpat policija iesaka izmantot oficiālos tirdzniecības dīlerus un drošas interneta mājaslapas, kur iegādāties preces.

Vaskāne piebilda, ka mūsdienās arī seniori iepērkas internetā, tādēļ policija aicina par šāda un cita veida krāpšanām informēt arī savus gados vecākos radiniekus, sarunas laikā īpaši uzsverot drošus attālinātās iepirkšanās principus.

Ja ir izkrāpti finanšu līdzekļi, nekavējoties jāraksta iesniegums policijai, elektroniski bez e-paraksta portālā “www.latvija.lv” vai elektroniski ar e-parakstu, sūtot uz “[email protected]”.