Vidusskolēniem sākas centralizētie eksāmeni

0 Komentāru
Vidusskolēniem sākas centralizētie eksāmeni
Kristīne Ozolniece/ LNT Ziņas

Otrdien, 13. martā, 12. klasēm sākas pirmais centralizētais eksāmens – šodien savas zināšanas pārbaudīs un parādīs tie, kas apguvuši angļu valodu.

LNT raidījums “900 sekundes” viesojās vienā no eksāmenu izdales punktiem – tur no plkst. 7.00 līdz plkst. 8.00 ieradās skolu direktori, lai saņemtu savai skolai un skolēniem sagatavotos eksāmenus.

Kā stāsta Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamenta pārstāve Zane Doniņa, atbilstoši normatīvajam regulējumam paka, kurā atrodas eksāmeni, ir ieslēgta drošā polimēra apvalkā. Tāpat uz eksāmenu pakas atrodas uzlīme, kas liecina, – tā ir neskarta.

Zane Doniņa
Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamenta pārstāve

Mans uzdevums ir konstatēt, ka katrai skolai ir attiecīgi pieteiktais eksāmena materiālu skaits, un tas ir neskarts. Protams, jāsaka, ka skolu direktori ir ļoti operatīvi. Šodien Rīgas pilsētā centralizēto eksāmenu norisē būs iesaistīti vairāk nekā 1000 pedagogu – gan vadītāji, gan intervētāji, gan novērotāji. Līdz ar to skolām ir liela atbildība, jo galvenais ir bērnu intereses, lai bērni varētu šo eksāmenu nokārtot atbilstoši procedūrai. No brīža, kad paka tiek nodota direktoriem, tā kļūst par viņu atbildību.

Video – direktori saņem angļu valodas centralizēto eksāmenu

Angļu valodas centralizētais eksāmens joprojām ir populārākais svešvalodu eksāmens. Vēl trešdien, 14. martā, ir paredzēts eksāmens vācu valodā, bet nedēļas otrajā pusē – krievu valodā un franču valodā. Pēc eksāmenu nokārtošanas, proti, nākamnedēļ divpadsmitklasnieki dosies nedēļu ilgā brīvlaikā. Pēc tam eksāmenu sesija 12. klašu skolēniem tradicionāli turpināsies maijā un jūnijā. Centralizētos eksāmenus Latvijā kopumā šogad kārtos vairāk nekā 15 000 izglītojamo.

Kā informē Valsts izglītības satura centrs (VISC), lai iegūtu vispārējās vidējās izglītības sertifikātu, izglītojamajiem jānokārto trīs obligātie centralizētie eksāmeni – matemātikā, latviešu valodā, vienā no piedāvātajām svešvalodām un viens eksāmens pēc izglītojamā izvēles.

Personas, kuras ir ieguvušas vispārējo vidējo izglītību, arī šogad centralizētos eksāmenus varēs kārtot četrās augstskolās – Latvijas Universitātē, Daugavpils Universitātē, Liepājas Universitātē un Vidzemes Augstskolā.

No 13. marta līdz 16. martam notiks svešvalodu centralizētie eksāmeni – angļu, vācu, krievu un franču valodā. Joprojām populārākais svešvalodu eksāmens ir angļu valodas centralizētais eksāmens, kura kārtošanai pieteikušies aptuveni 13 500 izglītojamo.

Atbilstoši Ministru kabineta noteikumiem, arī šogad skolēniem ir iespēja aizstāt svešvalodas centralizēto eksāmenu vispārējās vidējās izglītības programmā ar starptautiskas testēšanas institūcijas pārbaudījumu svešvalodā. Šogad šo iespēju paredzējuši izmantot 280 skolēni.

Lai uzsvērtu eksperimentālo un pētniecisko prasmju nozīmi mācību priekšmetu apguvē un lai iesaistītu pēc iespējas lielāku skaitu skolēnu laboratorijas darbu izstrādē, 2017./2018.mācību gadā VISC turpinās piedāvāt skolām diagnosticējošos laboratorijas darbus 11. klasē fizikā un ķīmijā. To norise paredzēta vienlaicīgi 2018. gada 10.aprīlī. Izglītības iestādes varēs ļaut skolēniem izvēlēties, kura diagnosticējošā darba norisē viņi vēlas piedalīties.

Maijā notiks pārējie centralizētie eksāmeni, savukārt vispārējās vidējās izglītības sertifikātus izsniegs šī gada 29. jūnijā. Tāpat VISC atgādina, ka, saskaņā ar pagājušajā gadā pieņemtajiem grozījumiem valsts pārbaudījumu norises kārtībā un noteikumos par centralizēto eksāmenu saturu un norises kārtību 12. klašu skolēniem eksāmena kārtošanas valoda ir latviešu valoda.

0 Komentāru