Viduslaiku turnīri un senlaiku mūzika – Tērvetes pilī svin Zemgaļu svētkus

Komentāri

Sestdien, 12. augustā, Tērvetē svin Zemgaļu svētkus. Jau 14. gadu pēc kārtas tie piesaista vēstures interesentus no dažādām Eiropas valstīm. Tērvetes pilī tiek rekonstruēti viduslaiku turnīri, un skan senlaiku mūzika.

Šā gada svētku tēma ir 730 gadi kopš norisinājās Garozas kauja, kas bija viena no lielākajām kaujām Ziemeļu krusta karos starp zemgaļiem un Livonijas ordeni. Zemgaļu karavadonis nolēma uzbrukt krustnešiem, kuri Tērvetes Svētkalnā bija izvietojuši savu garnizonu un jau vairākus gadus postīja Zemgali. Bruņinieku un zemgaļu ekipējums stipri atšķiras.

Tautvilis Kavolis
Kaujas rekonstrukcijas dalībnieks (Lietuva)

Mazāk turīgi kareivji gāja cīņā ar šādu mīkstu bruņu mēteli. Tas ir no lina, kas ir pildīts ar vilnu. Tas pasargā no cirtiena brūcēm, bet no dūriena brūcēm nē. Tāds bija lielākās daļas kareivju ekipējums, jo tas bija lēts, tā izgatavošanai nebija vajadzīgs metāls.

Garozas kaujā ordeņa karaspēks tika pilnīgi sagrauts. Tajā skaitā gāja bojā 150 bruņinieki. Tiek uzskatīts, ka zemgaļi labi bruņoto karaspēku uzvarēja, jo bija fiziski pārāki par krustnešiem.

Normunds Jērums
Pasākuma organizators

Palīdzēja lielais gribasspēks un neaizmirsīsim, ka mēs, zemgaļi un vispār balti tāpat kā skandināvi, bijām lielāki augumā. Vidējais augums bija 1,76 m. Priekš tiem laikiem tas ir ļoti liels. Pēc antropoloģiskiem datiem mēz zinām, ka zemgaļi bija ļoti lieliem pleciem, ļoti spēcīgi.

Viduslaikos cilvēki prata ne tikai karot, bet arī atpūsties. Mūziķi zina stāstīt, ka 13. gadsimtā dejoja pārsvarā aplī, bet mūzika gan bijusi “kvadrātaina”.

Denis Šmatko
Gupas “Lity Taler” vadītājs (Baltkrievija)

Tolaik mūzika bija “kvadrātaināka”. Tā atkārtojās. Viduslaiku muzikanti bija lieli improvizētāji. Bija pamats, un uz tās fona attīstījās kaut kas liels, interesants, jautrs vai skumjš. Mūzika dzima uzreiz uz vietas, atkarībā no apstākļiem. Tieši tas mūs arī piesaistīja viduslaiku mūzikā, – improvizācija.

Zemgaļu svētki Tērvetē notiek jau 14. reizi. Katru gadu tos apmeklē vairāki tūkstoši cilvēku no dažādām valstīm. Tērvetes koka pilī svētki turpināsies arī rīt. Tās otrā stāvā ekspozīcija papildināta ar jaunu eksponātu, – mākslinieka Maira Gaiļa gleznu “Garozas kauja”.

Lasi vēl