VIDEO: vērtē pilotprojekta skolēnu eksāmenu rezultātus

0 Komentāru

Mazliet no visa zina vairums skolēnu, taču augsti sasniegumi ir retums. Tā secinājis Valsts izglītības satura centrs, analizējot pērnā gada pirmos pilotprojekta eksāmenus fizikā, ķīmijā un dabaszinībās.

Tikmēr darba devēju asociācijas mudina Izglītības ministriju jau mazākajās klasēs pievērst vairāk uzmanības šiem priekšmetiem, jo vidusskolā patiesu interesi jauniešos pamodināt neizdosies.

Pilotprojekta eksāmenus fizikā, ķīmijā un dabaszinībās pērn kārtoja 3200 skolēnu. Atbilstoši jauniešu izvēlei tā rezultātus varēja iekļaut vai neiekļaut atestātā. Tāpēc jau tolaik vidusskolēni atzina, ka īpaši par eksāmeniem nesatraucas. Rezultāti nepārsteidza, jo klases vidējais zināšanu līmenis likumsakarīgi ir zemāks nekā to skolēnu spējas, kas šos eksāmenus paši izvēlas kārtot. Valsts izglītības satura centrs skaidro, ka eksāmena rezultātos skaidri iezīmējas jauniešu problēma pielietot savas zināšanas dzīvei pietuvinātu reālu situāciju risināšanai.

Eksāmenu rezultātus centrs plāno izmantot jaunā mācību satura izstrādei, ko plānots ieviest ar 2018. gada rudeni. Tas tuvinot realitātei iespēju ieviest obligātu izvēles centralizēto eksāmenu kādā no eksaktajiem priekšmetiem. Skolu pārstāvji gan norādīja uz pašreizējiem šķēršļiem šīs idejas īstenošanā.

Tikmēr darba devēju nozaru pārstāvji uzsvēra nepieciešamību eksaktos mācību priekšmetus papildināt ar fakultatīvām nodarbībām, kas pēdējos gados kļūst arvien populārākas. Piemēram, ja Latvijas Elektrotehnikas asociācijas izsludinātajam konkursam par finansējumu interešu izglītībai pirmajā gadā pieteicās 15 pulciņi, tagad pēc 3 gadiem pieteikumu skaits ir pieckāršojies.

Izglītības komisijas sēde noslēdzās bez vienota viedokļa par to, vai nākotnē būtu jāievieš obligāti eksāmeni eksaktajos priekšmetos, bet ar skaidru nostāju, ka pilotprojekta eksāmeni turpināsies arī turpmākos gadus.

Otrais pilotprojekta eksāmens ķīmijā, fizikā un dabaszinībās notiks nākamā gada 12. aprīlī. Atšķirībā no pirmās reizes, kad skola izvēlējās, kurus eksāmenus skolēniem kārtot, šoreiz jaunieši varēs paši izvēlēties. Un jau šobrīd zināms, ka eksāmenus kārtos vairāk skolēnu nekā pērn.

0 Komentāru