Komentāri

Šodiena ir tā diena, kad visapkārt joko lieli un mazi. Taču pilnīgi iespējams, ka visvairāk joku šodien izskanēja Latviešu biedrības namā, kur uz anekdošu konkursu bija sabraukuši bērni no visas Latvijas un sacentās par prasmīgākā joku stāstnieka titulu. 

Lai gan pastāv uzskats, ka latvieši nav pārāk lieli jokotāji, to par maldīgu šodien pierādīja vairāki desmiti joku mīļu no visas Latvijas. 1. aprīlī, visu jokdaru svētku dienā, jau vairāk nekā 15 gadus notiek anekdošu konkurss. Finālā piedalās labākie joku stāstītāji, pirms tam izturot pat vairākas atlases.

Bērni anekdotes stāsta par dažādākajām tēmām, sākot no sadzīves ainām līdz politikas aktualitātēm. Konkursā stāstnieki savā starpā sacenšas par Mazā, Lielā, Dižā vai Ekselentā smīdinātāja titulu. Stāstāmos jokus bērni atrod avīzēs un internetā, un pēc tam rūpīgi gatavojas.

Visus smīdinātājus vērtē žūrija. Lai iegūtu prasmīgākā joku stāstīja titulu, stāstījumam jāatbilst attiecīgai kvalitātei.

Nav īsti zināms, kāpēc 1. aprīlis ir atzīts par Joku dienu un kāpēc cilvēki tiek izjokoti. Vieni uzskata, ka tas ir saistīts ar pavasara atnākšanu, kad daba muļķo pasauli ar mainīgajiem laikapstākļiem, citi domā, ka Joku diena radusies līdz ar kalendāru maiņu 16. gadsimtā, kad tika nomainīts Jūlija kalendārs pret Gregora kalendāru.

Pēc vecā kalendāra jaunais gads tika svinēts 1. aprīlī un tos, kuri kas pēc jaunā kalendāra ieviešanas to turpināja darīt cilvēki sāka izjokot, saucot par aprīļa vientiešiem.

Lasi vēl