Video: saruna ar Veltu Aukoni, kura savu 100 gadu jubileju svinēs dienu pirms Latvijas valsts simtgades

3 komentāri

Aizkraukles apriņķī dzimusī Velta Aukone ir tikai stundu vecāka par Latvijas valsti. Viņa piedzima 1918. gada 17. novembrī plkst. 23.00. Ar topošo jubilāri tikās LNT raidījums “900 sekundes”. 

Velta Aukone, dzimusi Seržants, piedzima Aizkraukles apriņķī, Mētrienas pagastā, 1918. gada 17. novembrī, tikai stundu pirms pusnakts iestāšanās.

Veltas vecāki bijuši sīkzemnieki, un meitene auga sešu bērnu ģimenē – seši brāļi un divas māsas. Lai arī dzimusi Aizkraukles apriņķī, viss mūžs pavadīts Madonas apriņķī, Saikavas pagastā, kur bijušas gan tēva, gan vīra mājas. Kara gados Velta apprecējās. Pēc pāris gadiem piedzima dēls Jānis un kopā nodzīvoti 43 gadi.

“Nebija daudz ko gudrot, bija tikai jāstrādā. Saimniecība liela mums nebija, tikai 15 hektāri, bet tāpat divi zirgi bija, piecas govis, kolhozs visu aizveda, visas saimniecības inventārs bija, visu paņēma. Grūti atcerēties tos laikus, nepatīk,” stāsta Velta.

Velta dziedājusi korī un ansamblī, piedalījusies arī dziesmu svētkos. Pēc vīra nāves kādus gadus piecus Velta dzīvoja viena pati, turēja gotiņu, bija sivēns, bet tagad jau 15 gadus mitinās pie dēla Rīgā. Ir divi mazdēli un trīs mazmazbērni.

“Tagad jau man ir laba dzīve, dzīvoju kā lielmāte. Sevišķi jau vedekla parūpējas,” saka Velta.

Šajās dienās Veltai vislielākā aizraušanās ir grāmatu lasīšana, kurai varēja pievērsties tikai vecumdienās, jo pirms tam jau tā īsti laiks tam nav bijis. Tāpat Velta vada laiku, klausoties radio un skatoties televīziju, iecienītas ir gan vakara ziņas, gan seriāli.

Vaicāta, kāda, viņasprāt, mūsdienās ir Latvija, Velta norāda: “Tagad pa daudz tās mantas, ka tik tās sagrābt, ko tikai, agrāk nebija tikai tās mantas. Galvenais, lai valdība ir godīga pret valsti un tautu, lai nedomā tik daudz par sevi tikai. Jaunatne, lai ir strādīga, lai mīl savu zemi, valodu, lai nebrauc prom, lai dzīvo tepat.”

Tāpat Velta min, –  svarīgi, lai ir mierīgi laiki, lai nav kara un cilvēki ir labestīgi, tad jau viss būs labi.
3 komentāri