VIDEO: Rīgu kā peļņas vietu iecienījuši arī ārvalstu ubagi

0 Komentāru
VIDEO: Rīgu kā peļņas vietu iecienījuši arī ārvalstu ubagi
LETA

Par spīti aizliegumam ubagot Rīgas vēsturiskajā centrā un sabiedriskajā transportā, ubagošanu galvaspilsētā nav izdevies izskaust. Ubagotāji atrod arvien jaunas iespējas šos noteikumus apiet.

14 eiro liels sods, audzinoša rakstura saruna ar pašvaldības policiju un aizliegumi ubagot sabiedriskajā transportā, uz ceļa braucamās daļas, kā arī izmantojot dzīvniekus – ar šādiem līdzekļiem Rīgā cīnās ar tiem, kas savas dzīves nodrošināšanai izvēlas lūgt žēlastības dāvanas. Policija norāda, ka pēdējā laikā ubagotāju vidū ir iezīmējušās divas grupas.

Foto

“Viena lieta ir, kad ubago vietējie iedzīvotāji, tie pārsvarā ap 50% ir personas bez noteiktās dzīves vietas, un daudzos gadījumos šīm personām tiek izskaidrots, kādas iespējas saņemt sociālo palīdzību,” teic RPP Sabiedriskās kārtības sargāšanas nodaļas priekšnieks Guntis Bērziņš.

Par vietu, kur ubagot, Rīgu mēdzot izvēlēties arī citu valstu iedzīvotāji.

“Ja mēs runājam par organizētu sistēmu, tad var pieminēt pagājušogad mums bija gadījumi, kad daudz tika konstatēts, ka ubago ārvalstu pilsoņi, Rumānijas pilsoņi, un tajā shēmā varēja saskatīt kādu organizētību, ka šīs personas lielā grupā atbrauc uz Rīgu tieši un dažādās vietās izvietojas. Tas viss liecināja par to, ka šīs personas atbrauca organizētā veidā, ar nolūku šeit iegūt līdzekļus,” teic Bērziņš.

Pērn aizturētajiem rumāņiem lielajā furgonā tika atrasti ap 30 kruķi, kas izmantoti, lai uzdotos par invalīdiem, kā arī spilveni, lai nebūtu jāsēž uz zemes. Šopavasar rumāņi Rīgā vēl neesot manīti, tikmēr vietējie ubagotāji atrod veidus, kā apiet aizliegumu nodarboties ar šo rūpalu.

“Šie darboņi ir kļuvuši atraktīvāki, saprotot, ka no atsevišķām peļņas vietām viņus dzen projām, viņi raduši iespēju apiet šos noteikumus un kaut kādā veidā mēģina izpildīt ielu priekšnesumus, muzikantu skaņdarbus. un tādā veidā tiešā veidā neubagojot. Saistībā ar ielu muzicēšanu mums nepastāv ierobežojumi, brīvi to var darīt, ievērojot sabiedriskās kārtības noteikumus,” teic RPP pārstāvis.

Tradicionāli populārākās vietas žēlastības dāvanu lūgšanai ir Centrālās stacijas laukums, autoosta, Rīgas vēsturiskais centrs un Pareizticīgo Katedrāle Esplanādē. Tikmēr rīdzinieku viedokļi par to, vai ubagotāji pilsētas ielās viņiem traucē – dalās.

“Ja cilvēks prasa, tad viņam ir jāpalīdz. Ja kāds neprasa, tad viņam tas nav vajadzīgs vai viņš kautrējas. Es varu iedot vienu eiro, lielāku naudas summu es nekad neesmu ziedojusi,” uzskata rīdziniece Natālija.

Rīdziniece Biruta stāsta: “Man traucē ļoti. Domāju, visiem traucē, nav patīkami. Varbūt neesam tik bagāti, bet nu ne jau tā, lai mēs būtu ar izstieptu roku. Viņi vairumā tur pie Autoostas, pie stacijas dzelzceļa. Un ar suņiem. To vajadzētu izskaust. Atbraucu no Anglijas, tur neubago, tur suņus tā neredz”.

“Paši esam redzējuši, kad piebrauc vīri ar luksusa mašīnām, savāc omītes ar visu naudu un brauc prom. Es izjutu gan vienaldzību, gan neuzticību,” stāsta rīdzinieks Kirils.

Šogad Rīgas pašvaldības policijas Latgales pārvalde sastādījusi jau 16 protokolus par ubagošanu Rīgas centra ielās. Parasti policija ubagotājus neaiztur, iztiekot vien ar protokola izrakstīšanu turpat uz vietas. Tomēr kārtības sargi atzīst, ka administratīvais protokols vietējos ubagotājus neattur no jauna pārkāpuma izdarīšanas, jo daudziem tā ir vienīga iztikas iespēja.

“Drīzāk šis te likums palīdz cīnīties ar iebraucēj ubagotājiem, jo pārsvarā jau tomēr vietējie ubagotāji – viņiem tiek piemērots administratīvais sods, bet lielākā daļa no viņiem ir bezdarbnieki bez noteiktās dzīves vietas, līdz ar to no viņiem īpaši nav iespējams šo naudu iekasēt. Bet ārzemju ubagotāji lielākā daļā gadījumos sodu nomaksā uz vietas, līdz ar to var secināt, ka šī ir pietiekami ienesīga lieta un viņš var atļauties nomaksāt sodu uzreiz,” norāda Bērziņš.

Informāciju par ubagotājiem neatļautajās vietās pašvaldības policija galvenokārt iegūst no video novēršanas kamerām un vērīgiem iedzīvotājiem.

Video

0 Komentāru