VIDEO: pērn iedzīvotāji atļāvušies liet bākā vairāk un braukt vairāk

0 Komentāru
VIDEO: pērn iedzīvotāji atļāvušies liet bākā vairāk un braukt vairāk
LETA

Aizvadītais gads, kas pasaulē pagājis zemo naftas cenu zīmē, Latvijā būtiski palielinājis pieprasījumu pēc degvielas. Citiem vārdiem, iedzīvotāji atļāvušies liet bākā vairāk un arī braukt vairāk. Savukārt šobrīd naftas cenas lēnām, taču savas pozīcijas sāk atkarot.

Pēdējās desmitgades zemāko cenu Brent markas jēlnafta sasniedza šā gada janvārī. Cena par barelu nokrita zem 30 dolāriem. Un kopš gada sākuma lēnām, taču pārliecinoši, naftas cenas sāk atgūties. Šobrīd barels maksā jau ap 50 dolāriem.

Ekonomists Zigurds Vaikulis, skaidro lai arī dažu mēnešu laikā nafta atguvusi teju pusi no savas vēsturiski zemākās cenas, šobrīd tās joprojām uzskatāma par lētu.

“Tāda normālā cena jeb līdzsvara cena daudzu ekonomistu skatījumā, tie ir starp 50 un 70 dolāriem par barelu. Viss, kas ir augstāk 100, ir par daudz. 30 arī nav normāli – par maz,” teic Vaikulis.

Salīdzinoši zemās naftas cenas apstiprinājušas kādu ekonomikas teoriju – jo lētākas izmaksas, jo lielāks patēriņš. Citiem vārdiem – lai arī iegūtā nauda par pilnu bāku šobrīd ir mazāka, kopējais naudas apjoms ir kļuvis lielāks.

Saskaņā ar Valsts ieņēmumu dienesta datiem šā gada sākumā, salīdzinot ar pērno gadu, nedaudz ir mazinājies benzīna patēriņš, taču to ar uzviju kompensē dīzeļdegviela.

Summā – benzīna, dīzeļa un autogāzes patēriņš mazumtirdzniecībā ir pieaudzis par septiņiem procentiem.

Ņemot vērā, ka dīzeļdegviela aizņem vairāk nekā divas trešdaļas no visa degvielas tirgus, tiek pieļauts, ka samazinājies nelegālās degvielas patēriņš.

Degvielas cenas zem eiro, kas uz brīdi bija vērojamas šā gada februārī, ir pagātne. Kopš tā brīža, piemēram, benzīns kļuvis par 16 centiem dārgāks.

Tirgotāji gan vienmēr akcentē, ka naftas un degvielas cenas nav tieši proporcionālas – degvielas cenas galvenā sastāvdaļa ir nodokļi. Piemēram, šogad palielināta akcīze, kas dīzeli sadārdzināja par vienu, bet benzīnu par trim centiem.

Taču, lai arī kopš gada sākuma cenas pamazām kāpj augšup, eksperti sliecas domāt, ka tās tikai atgriezīsies nosacīti normālajā zonā.

Zemās energoresursu cenas gan nav spējušas būtiski kāpināt Eiropas, tostarp Latvijas eksporta rādītājus. Jo zemās naftas cenas mazinājušas ieguvējvalstu pirktspēju.

Video

 

0 Komentāru