VIDEO! Oficiāli pieņemts lēmums – ko iedzīvotāji saņems pakā, ja sāksies karš vai epidēmija

1 komentārs
VIDEO! Oficiāli pieņemts lēmums – ko iedzīvotāji saņems pakā, ja sāksies karš vai epidēmija
EPA/LETA

Valsts apdraudējuma gadījumā, kas tiklab var būt karš, kā dabas katastrofa vai epidēmija, iedzīvotāji tiks nodrošināti ar pirmās nepieciešamības rūpniecības precēm – ziepēm, tualetes papīru, segām, apakšveļu, sezonai atbilstošu apģērbu, galda piederumu komplektu, radio, kabatas lukturīti un citām mantām.

Tās izsniegs noteiktā daudzumā un atšķirībā no iedzīvotāju vecuma – atšķirsies arī preču klāsts. Piemēram, mazuļiem domātajā pakā būs autiņbiksītes un pudelīte ar knupīšiem. Savukārt jaunieši papildus saņems zobu pastu, kā arī higiēnas preces meitenēm un sievietēm, bet pieaugušie papildus saņems sveces, sauso spirtu un šķiltavas. Cilvēki pie šīm precēm tiks savās pašvaldībās, kas krīzes brīdī ar plašsaziņas līdzekļu starpniecību, paziņos par to izsniegšanas vietām.

Foto

Jurijs Spiridonovs, Ekonomikas ministrijas Valsts sekretāra vietnieks:

Cilvēkam saikne ar savu pašvaldību un pašvaldības civilo plānu. Tajā plānā tiek atspoguļotas gan vietas, kādā veidā un kur tiek izsniegtas vajadzīgās preces. Tur nav tikai pirmās nepieciešamības preces, bet arī pārtika un zāles, līdz ar to tas ir pašvaldības kompetencē noteikt šos punktus.”

Pastāv divi scenāriji, kā valsts pie šīm precēm tiks. Pirmais – vienojoties ar komersantiem par atliktām preču piegādēm, proti, tās valstij sāks piegādāt tikai krīzes brīdī un par tām tiks samaksāts pēc to saņemšanas.

Otrs scenārijs – nepieciešamās preces iegādāties vēl miera apstākļos un uzglabāt nebaltām dienām. Par ekonomiski izdevīgāko variantu tiek uzskatīts pirmais, tas ļautu ietaupīt budžeta līdzekļus un valstij nebūtu jāuzkrāj lielas materiālās rezerves. Taču viens no valdības ministriem tajā saskata risku.

Kaspars Gerhards, VARAM ministrs:

Nav īsti garantijas, – ja pēkšņi ir kaut kāds ārkārtas stāvoklis, ka šīs preces patiešām būs Latvijā un būs viegli pieejamas un sasniedzamas. Man šķiet, ka tas būtu jāatrunā, ka ir kāds obligāts minimums, kas Latvijā ir noglabāts, par kuru ir pilnīga drošība, ka ārkārtas situācijā tas var tikt izmantots.

Pirmo nepieciešamības preču piegāde valsts apdraudējuma gadījumā varētu izmaksāt 120 miljonus eiro gadā. Aprēķināts, ka zīdaiņa komplekts izmaksātu 77 eiro mēnesī, pusaudža – 40 eiro, bet pieaugušā – ap 60 eiro mēnesī. Lai arī valdība šodien preču sarakstu apstiprināja, naudas tam vēl nav.

Kā nākamā, no kuras tiek gaidīts konkrēts saraksts ir veselības ministrija, tai jānāk klajā ar pirmās nepieciešamības medicīnas precēm. Kas, kā uzskata vairums ministru – ir pat daudz būtiskāk.

Video